Craig Wright to znany w społeczności zwolenników kryptowalut informatyk i przedsiębiorca deklarujący się jako jeden z tworców zaangażowanych w proces tworzenia Bitcoina. W ostatnich dniach doszło do pewnych zdarzeń, które znacząco mogą wpłynąć na przebieg jego kariery, reputację i przyszly stan finansów. Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, kiedy Craig ma problemy z prawem.

Craig Wright aresztowany – Jaki czeka go wyrok?

W wyniku pozwu sądowego założonego w 2018 roku przez brata (spadkobiercę) nieżyjącego Dave’a Kleimana, Craig zobowiązany jest oddać 50% posiadanych bitcoinów. Na tamten moment jest to równowartość 5 miliardów USD. Początkowo suma ta miała wynosić 10 mld, jednak sąd uznał, że odebranie całego majątku byłoby nieodpowiedzialne. Sąd orzekł, że nie da się jednoznacznie wskazać ile bitcoinów wykopały poszczególne osoby – dlatego też majątek został podzielony po równo. Same dowody i zeznania przedstawione przez Craiga w sądzie zostały uznane za fałszywe.

Po całym zajściu bohater newsa został wyśmiany na Twitterze przez Petera McCormacka. Wcale nie powinno to dziwić, skoro Peter, podobnie jak duża część posiadaczy BTC, jest w raczej nieprzyjacielskich stosunkach z Wrightem. Do tego udostępnił zdjęcia, na których widoczny jest szampan i lody pewnej amerykańskiej marki – sam nazwał to „celebracją w stylu Bedforda”.

Nazywany przez branżowe community krzywoprzysiężcą Wright może spodziewać się przykrych następstw i jeszcze większej utraty zgromadzonego majątku – przez wielu uznawanego za skradziony Kleimanowi.

Wright straszy posiadaczy kryptowalut

Wright w ramach odwetu za odebranie połowy środków finansowych mówi o możliwych komplikacjach na giełdach kryptowalut. Uważa, że Ira Kleiman wypłaci pieniądze, a następnie zdecyduje się na rozdzielenie ich na inne aktywa, w tym kryptowaluty i własne wydatki. Jak do tej pory nie zaobserowwano żadnych zmian, jednak nie minęło nawet kilka dni. Wszystkie środki zgromadzone w bitcoinach liczone są w dziesiątkach miliardów. 5 mld to całkiem spora część – bo przeszło kilka procent.

Szum w social mediach

Jak przy każdym wydarzeniu związanym z wysokimi sumami pieniędzy i skandalami, w social mediach pojawiło się wiele komentarzy na temat tego zdarzenia. Poza samym twitterem, aktywni są także Youtuberzy m. in. Ivan on Tech, który w swoim 50-minutowym materiale dogłębnie analizuje sprawę i ze szczegółami opowiada o tym zajściu. Komentujący zastanawiają się, kiedy Craig Wright stanie się głównym uczestnikiem branżowych memów.

Kim był Dave Kleiman?

Dave Kleiman to wspólnik tytułowego Craiga Wrighta. Obaj uważani są za samozwańczych tworców Bitcoina. Jedynym dowodem na poparcie ich słow była liczba posiadanych bitcoinów i przedmiot ich działalności zawodowej. Dave był ściśle powiązany z zaawansowanymi technikami kryptograficznymi i bezpieczeństwem komputerowym. Przez wielu uznawany jest za pioniera informatyki śledczej. Za życia udzielał się na eventach, był autorem książek i publikacji. Według doniesień, Dave popełnił samobójstwo z użyciem pistoletu. Kilka tygodni przed śmiercią dziwnie się zachowywał, ograniczył kontakt ze światem zewnętrznym i spożywał nadmierne ilości alkoholu.