Nawet 30 lat pozbawienia wolności i kary finansowe sięgające 5 milionów dolarów grożą trzem Obywatelom Chin, którzy podejrzewani są o naruszenie przepisów dotyczących przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych z innych krajów i tak zwanego prania w USA brudnych pieniędzy. Zyski te pochodziły z dokonywanych przestępstw. Do ich ukrywania podejrzani używać mieli kryptowalut. Teraz służby USA publikują adresy BTC przestępców.
Zagraniczni i znaczący handlarze narkotyków
Śledztwem w sprawie tych obywateli Chin zajmowało się od jakiegoś czasu między innymi Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC). I to ono podało informację o ich zatrzymaniu. Biuro upubliczniło również nazwiska oskarżonych i nazwało ich handlarzami narkotyków. Są to: Xiaobing Yan, Fujing Zheng i Guanghua Zheng.
W tym samym komunikacie prasowym Fujing Zheng jest określany jako „zagraniczny handlarz narkotyków”, który współpracował z Guanghua Zhengiem. Yan został natomiast nazwany „znaczącym handlarzem narkotyków”. Według władz działali oni wspólnie i grupa ta jest oskarżana dokładnie o „produkcję i sprzedaż śmiertelnie groźnych narkotyków”. W oświadczeniu władz można również przeczytać, że Zheng i Yan wysłali do stanów Zjednoczonych setki paczek, które zawierały syntetyczne opioidy. Swoje usługi reklamowali w sieci, natomiast do przewozu narkotyków używali komercyjnych przewoźników pocztowych
Nieruchomości pod kontrolą
Oprócz imion i nazwisk trzech obywateli CHin OFAC umieściło w tym komunikacie ostrzeżenie przed firmami Qinsheng Pharmaceutical Technology Co. Ltd. i Zheng Drug Trafficking Organisation.
Teraz władze USA zajęły się wszystkimi nieruchomościami i udziałami w nieruchomościach należącymi do tej trójki na terenie Stnów Zjednoczonych. Poszukiwane są kolejne mogące być ich własnością. Co intrygujące, agencja zamieściła w komunikacie także adresy BTC przestępców i jeden w blockchainie Litecoina, który ponoć również był własnością zatrzymanych handlarzy narkotyków z Chin
OFAC prowadziło śledztwo w tej sprawie razem z Zespołem do spraw egzekwowania przestępstw finansowych (FinCEN). Biuro współpracowało również z lokalnymi organami ścigania.
Druga publikacja w ostatnich latach
Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA, czyli OFAC już drugi raz w ostatnich latach publikuje adresy walut cyfrowych przestępców. Pierwszy raz wydarzyło się to w listopadzie 2018 roku. Upublicznione wówczas dane dotyczyły kilku obywateli Iranu. Służby komentują, że agencja „publikuje adresy walut cyfrowych w celu identyfikacji nielegalnych podmiotów działających w przestrzeni cyfrowej waluty”.
Na jakie kary narażeni są ci obywatele Chin? Według amerykańskiego prawa może być mowa o karze finansowej w wysokości 1,1 miliona dolarów. Ale charakter tego przestępstwa i późniejszy sposób ukrycia zysków oraz uniknięcia odpowiedzialności, wskazują, że w grę wchodzić mogą znacznie większe kary. Te finansowe mogą sięgać 5 milionów dolarów, ale grozi im również do 30 lat pozbawienia wolności.