Skradzione kryptowaluty, które aktualnie funkcjonują na rynku, wycenić można na kwotę około 10 miliardów dolarów. Takiego zdania jest dyrektor firmy Coinfirm – Paweł Kuskowski. Trwają już pierwsze ustalenia dotyczące podjęcia współpracy z firmą dochodzeniową Kroll i działem konsultingowym firmy Duff & Phelps w sprawie zaistniałej sytuacji.
ReclaimCrypto
Cała akcja będzie nazywać się ReclaimCrypto. Ma ona na celu dostarczyć nowych możliwości w obszarze technologii blockchain i odzyskiwania utraconego mienia. ReclaimCrypto ma ostatecznie pozwolić na wykorzystanie innowacyjnych technik kryminalistycznych i dochodzeń prawnych w sferze kryptowalut. Aktualnie nie ma odpowiedniej instytucji, do której osoby poszkodowane mogłyby się zgłosić w sprawie zaistniałej kradzieży. Projekt ReclaimCrypto aktualnie koncentruje się na odzyskiwaniu bitcoinów i ethereum. Finalnie ma, także pomóc odzyskać fundusze osobom, które straciły LTC, NEO, DASH, BCH czy XRP.
CipherTrace wycenia kwotę skradzionych kryptowalut
Firma CipherTrace prognozuje, że kwota skradzionych kryptowalut na rynku to jedynie 4 miliardy. To znacznie mniejsza wartość niż ta wyceniana przez firmę Coinfirm. Różnice mogą wynikać z tego, że Coinfirm w swoich wyliczeniach bierze pod uwagę również dane historyczne. CipherTrace w swoich prognozach nie zwraca uwagi na tak znaczące czynniki i wydarzenia jak na przykład bankructwo giełdy Mt. Gox.
Możliwość odzyskania mienia dla 200 osób
Jak informuje Kuskowski w około 200 przypadkach, możliwe będzie skuteczne odzyskanie skradzionych funduszy. Jest tutaj mowa wyłącznie o sytuacjach łatwych, w których cały proces odzyskiwania mienia z dość dużym prawdopodobieństwem może zakończyć się sukcesem. Wartość wspomnianych powyżej 200 przypadków wyceniana jest na kwotę rzędu 1,5 miliarda dolarów, co stanowi dość spory udział w całościowej kwocie przypadków kradzieży. Warto wspomnieć, że Kuskowski ostatecznie nie będzie prowadził inicjatywy wyłącznie dobroczynnie. Wycena za odzyskanie utraconego mienia dokonywana jest indywidualnie i może zależeć od różnych czynników.
Sposób działania
Firma Kroll podejmuje działania, które dotyczyć mogą między innymi wydawania różnych nakazów sądowych. Przykładowo wydany może zostać nakaz otrzymania od dostawców usług informacji na temat prywatnych danych, takich jak szczegółowe logi czy sam adres IP użytkownika. Oprócz tego wydawane mogą być, także nakazy pozwalające prowadzenie przeszukiwania darknetu. Warto wspomnieć, że firma Kroll ma już doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw, ponieważ w przeszłości współpracowała min. z Amerkańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd.
Sprawy zostaną roztrzygnięte
W sprawie całej sytuacji głos zabrał dyrektor zarządzający w firmie Kroll. Jego zdaniem realizacja dochodzeń w kryptografii odbywać się może na dwa odmienne sposoby. Pierwszy to sprawdzenie kto dokonał kradzieży. Drugi natomiast to podążanie za skradzionymi kryptowalutami. Oba te sposoby można stosować jednocześnie. Benedict Hamilton uważa, że cały proces dochodzeniowy powinien zakończyć się przedstawieniem szczegółowych informacji odpowiednim służbą. Ma, także nadzieje, że projekt pozwoli na pozytywne zakończenie spraw, kończące się zamknięciem złodziejów w więzieniu.