EOS Ecosystems, chiński portfel kryptowalutowy, obiecywał swoim użytkownikom bardzo wysoki zwrot z ich depozytów. Jednak jak się okazało było to oszustwo, którego celem było tylko wyłudzenie środków nieświadomych osób. Aplikacja ta bowiem miała wiele cech typowej piramidy finansowej, ale wiele osób nie zwróciło na to uwagi i zdecydowało się na korzystanie z EOS Ecosystems.
- Użytkownicy nie mogą wycofać swoich depozytów z EOS Ecosystems – portfel okazał się oszustwem
- Łączna suma wyłudzonych środków to około 52 miliony dolarów w kryptowalucie EOS – takie dane podaje The Block
- Część skradzionych środków jest umieszczona w portfelu huobidevice3 (Nie jest powiązany z giełdą kryptowalut Huobi)
EOS Ecosystems okazał się oszustwem
Jak podaje The Block, twórcy portfela kryptowalutowego uciekli z 52 milionami dolarów, które ukradli swoim użytkownikom. Pierwsze informacje o oszustwie poinformowały chińskie media, które twierdziły, że od poniedziałku inwestorzy, którzy umieścili depozyty w portfelu, nie mogą ich wycofać.
Okazało się także, że część środków z portfela kryptowalutowego EOS Ecosystems trafiło do innego portfela o nazwie huobidevice3. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo zbieżności nazw portfel ten nie ma nic wspólnego z giełdą Huobi.
Portfel, który okazał się kolejną piramidą finansową
Portfel EOS Ecosystem nie okazał się oszustwem z dnia na dzień. Od dłuższego czasu był już uważany za piramidę finansową. Pojawiają się nawet informacje, że był on już pozywany nawet przez lokalny chiński sąd w tej sprawie. Jednak użytkownicy okazali się zaślepieni chęcią szybkiego zysku i zignorowali wszelkie ostrzeżenia i nieprawidłowości.
Mimo że sposób, w jaki portfel miał pomnażać włożone w niego środki, był bardzo zawiły i niejasny, użytkownicy bez zastanowienia przelewali swoje środki do portfela stworzonego przez oszustów, licząc na szybkie wzbogacenie. Początkowo zyski za zdeponowane w portfelu kryptowaluty rzeczywiście były przyznawane. To prawdopodobnie był jednak fortel, który miał na celu przyciągnąć nowych użytkowników. Zadowoleni inwestorzy namawiali bowiem kolejne osoby, by te przelały swoje środki do EOS Ecosystems. Dodatkowym czynnikiem wzbudzającym zaufanie miał być fakt, że aplikacja jest członkiem zespołu Starteos. To jednak było kłamstwo.
Nie daj się oszukać – jak rozpoznać SCAM?
To oczywiście nie jest pierwszy przypadek takiej piramidy finansowej w świecie kryptowalut. Nie jest to też prawdopodobnie ostatnia taka sprawa. Warto więc wyciągnąć wnioski z tej historii i jej podobnym, by samemu nie paść ofiarą podobnego oszustwa.
Przeważnie oszuści obiecują duże zyski w szybkim czasie. Nigdy nie wiadomo jednak, skąd dokładnie mają pochodzić te środki. Tworzy się w tym celu trudne w zrozumieniu schematy, które mają zmylić nowych i niedoświadczonych inwestorów, by Ci przelali swoje oszczędności na piramidę. Takie schematy nie żyją jednak długo – nie można bowiem ciągle pozyskiwać nowych osób. Wtedy piramida pada, a osoby za nią odpowiedzialne znikają z pieniędzmi swoich ofiar.
Więcej: https://www.bitcoin-squad.com/pl/bitcoin-era-opinie/