Już od miesięcy odnotowywane są spore wahania ceny Bitcoina. Aktualna cena krąży w okolicy 10 000 dolarów. Wśród inwestorów najstarszej cyfrowej waluty pojawia się niepokój. Sytuacja nie wpływa pozytywnie na ich nastroje. W czasie w którym BTC zyskuje miano hagemonem, następuje wymarcie altcoinów.

Stagnacja Cyfrowej waluty

Aktualnie bardzo ciężko określić czy poziom 10 000 USD. to próg o charakterze wsparcia czy też raczej oporu. Bitcoin podejmował wielokrotne próby przekroczenia tego poziomu. Niestety nie trwały one zbyt długo. Wnioskując przeskok tego progu jest możliwy jednakże, krótkotrwały. I choć niewątpliwie Bitcoin stoi przed wyzwaniem trzeba przyznać, że świetnie sobie radzi. Bez względu ową sytuację, jedno jest pewne Bitcoin dominuje wśród wszystkich istniejących cyfrowych walut.

Według wielu opinii analityków a także inwestorów, w najbliższym czasie możemy spodziewać się kryzysu na kształt tego, który miał miejsce w 2018 r. Jest to informacja, która wywołuje spore emocje na rynku cyfrowej waluty.

PlanB oraz The Crypto Panda określili sytuację następująco: „Każdy szczyt niesie po sobie spadek”, w swojej wypowiedzi odnoszą się do Bitcoina. Określając, że dane spadki są wynikiem utraty rentowności górników. Te sytuacje ciągną z sobą kolejne spadki cenowe. Jest to błędne koło, spadek cen doprowadza do zatrzymania wielu koparek. Jedynym ratunkiem z tej sytuacji jest zwiększenie liczby górników tylko to jest w stanie sprawić, że cena wydobywania kryptowaluty ulegnie wzrostowi.

W wielkim skrócie problemy wydobycia waluty oznaczają początek bullrunu.

Dominacja bitcoina sięga 90 %

Nie jest tajemnicą, że Bitcoin jest walutą dominującą od początków istnienia kryptowalut. Ponadto jest najstarszą z istniejących kryptowalut. Jednakże, aktualna dominacja jest największa w dotychczasowej historii cyfrowej waluty. Według najnowszych analiz, można posunąć się o wydanie teorii jakoby monopol zyskiwał na sile. Bitcoin jest najdroższą kryptowalutą świata, ponadto jest też najbardziej znaną cyfrową walutą. Jak widać jedno z drugim idzie w parze. W wszelkich danych statystycznych bardzo dużą wagę przykłada się do płynności finansowej waluty.

„Jeżeli następuje sytuacja w której jakaś osoba wyrazi chęć sprzedaży jednego tokena w kwocie jednego dolara, należy przemyśleć co wydarzy się w momencie gdy w tej cenie ktoś sprzeda ich w ilości miliona?! Dlatego tak ważna jest płynność w założeniach statystycznych. W innym wypadku wyliczenia tracą sens.”

Wybierając wolumen jako ważniejszy wskaźnik, otrzymujemy informację, że Bitcoin dominuje na 90 % rynku kryptowalut. Jednakże warto zaznaczyć ze w owym zestawieniu nie zostały uwzględnione stablecoiny.

Na rynku pojawia się także wiele statystyk, których celem jest ujawnienie siły bitcoina, a także ukazanie słabych stron innych kryptowalut a przede wszystkim altcoinów. Jednakże należy przyjąć, że Bitcoin choć jest najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą i najdroższą nie cieszy się już takim zainteresowaniem jak było to choćby dwa lata wcześniej.