Nastąpiła spora zmiana w dotychczasowym odbiorze  północnokoreańskiego reżimu. Dotychczasowo odbierany był w kontekście ataków hakerskich, które były dokonywane przede wszystkim na insytucjach finansowych a także giełdach cyfrowej waluty.

Jak donosi specjalny raport ONZ , ofiarą owych hakerów padło, aż dwa mld dolarów. Dodatkową informacją jest to, że dane pieniądze wykorzystano na projekty zbrojeniowe. Ostatnie doniesienia świadczą o tym, że Korea Północna rozpoczęła pracę nad własną cyfrową walutą.

Tworzenie własnej waluty na wzór Bitcoina

Informacja została przekazana przez Alejandro Cao de Benos   serwisowi Vice.  Alejandro jest to osoba odpowiedzialna za zorganizowanie w Korei Północnej konferencji dotyczącej cyfrowej waluty. Utworzenie własnej cyfrowej waluty, umożliwiłoby uniknięcia sankcji, które nakładane są na reżim przez międzynarodową wspólnotę.

Ponadto, własna kryptowaluta sprawiłaby ominięcie używania amerykańskiej waluty.Według udzielonych informacji, prace nad cyfrową walutą są na w początkowej fazie rozwoju.

Jesteśmy w trwkcie tworzenia tokenu, jednakże nasze pracę aktualnie są w pierwszej fazie. Obecnie zajmujemy się badaniem towarów a także ich wartości.

Według niego powstała cyfrowa waluta, ma przypominać Bitcoina to na jego wzór ma być stworzona. Jednakże, jak na razie nie zostało zaplanowane wytworzenie cyfrowego wona (pólnocnokoreańskiej waluty).

Zaplecze umożliwiające powstanie cyfrowej waluty

Wiadomym jest, że reżim dysponuje wystarczającą wiedzą a także gigantycznym doświadczeniem. Nie będzie miał więc problemów w utworzeniu własnej cyfrowej waluty. Takie informację zostały potwierdzone również przez specjalisty ds. przestępczości finansowej czyli Kayla Izenman.

Nie istnieją praktycznie żadne wątpliwości. Reżim jest w posiadaniu zaplecza technicznego, dysponuje wszystkim co jest potrzebne, aby wytworzyć własną kryptowalutę. Powstanie odrębnej cyfrowej waluty ma być na kształt istniejącej już waluty jaką jest Bitcoin. Wprowadzenie waluty ma nastąpić za pośrednictwem nieregulowanych giełd.

 

Założyciel włoskiego startupu Chainwise – Federico Tonga, potwierdza informację, dotyczącą

W uczelniach prowadzone są zajęcia obejmujące tematykę cyfrowej waluty a także blockchainów. Ma to miejsce już od 2017 roku. Szczególnie proponowane są one studentom z Uniwersytetu Nauk Ścisłych i Technologii w Pjongjangu. Takie informacje zostają potwierdzone przez założyciela włoskiego startupu Chainwise. Prowadził on kursy podczas swojej podróży po Korei Północnej.

Według niego„Wytworzenie własnego tokenu nie jest sprawą bardzo skomplikowaną dla znawców tematu, Korea Północna dysponuje zespołem specjalistów więc nie istnieją przed nią przeszkody aby tego dokonać. ”Pojawienie się kryptowaluty reżimu ma na celu dopuszczenie do kontrolowania jej a także decydowania, kto może być w jej posiadaniu a kto nie. Co nie jest możliwe w przypadku najstarszej kryptowaluty świata. Bitcoin zapewnia anonimowość jednakże, jest ona znikoma jeśli w grę wchodzą wszelkie organy ścigania a także przedstawiciele rządowi. Im udaje się namierzyć płatności Bitcoina, które mają miejsce w każdym zakątku ziemi.

Kolejna konferencja o tematyce cyfrowej waluty w Pjongjangu ma odbyć się w lutym  2020 roku. Aktualnie nie mamy wiedzy odnośnie jej uczestników. Jednakże istnieje wiele pogłosek jakoby miałoby pojawić się w niej wielu Rosjan.
Według specjalistki ds. sankcji a także nielegalnych finansów Annie Fixler pracującej w Fundacji ds. Obrony Demokracji „poziom zaawansowania a także powagi konferencji będzie oceniony na podstawie siły jaka zostanie wysłana przez reprezentację Rosyjską”. Przewiduje się uczestnictwo rosyjskich ekspertów w tworzeniu waluty północnokoreańskiej.