Jak działa dokładnie paper wallet oraz także w jaki sposób stworzyć w pełni bezpieczny cold wallet, a także między innymi czy portfele mobilne kryptowaluty są bezpieczne.
Hot Wallety oraz Cold Wallety
Jak z pewnością pamiętamy z poprzedniej lekcji istnieją dwa typy portfeli podstawowe. Są to cold wallety oraz hot wallety.
Cold wallety są portfelami szyfrującymi prywatne klucze w środowisku offline, a więc bez dostępu do sieci.
Z kolei hot wallety są portfelami, które jak najbardziej mają do siebie dostęp oraz nie generują w żadnym wypadku kluczy offline. Z nimi właśnie na co dzień mamy styczność największą.
Które portfele offline powinien znać każdy z nas?
Spośród cold walletów, warto jak najbardziej wymienić tak zwany paper wallet. Jest to portfel do którego prywatny klucz jest tworzony przez generator specjalny, a następnie jest on umieszczany razem z publicznym adresem w graficznym pliku, który wydrukować powinniśmy i trzymać w miejscu bezpiecznym. Jednym z generatorów najpopularniejszych w tym typie jest bitaddress.org, chociaż ma on opinie dosyć mieszane.
Paper wallety jednak są mało wygodnym oraz także jeszcze mniej bezpiecznym rozwiązaniem. Są zatem zaprzeczeniem swoistym reguły, że coś naprawdę mało wygodnego, daje zabezpieczenia mocne. Ciężko będzie stworzyć stu procentach taki portfel offline. Chociażby problematyczne jest drukowanie bezpieczne. Szczególnie początkującym osobom odradza się korzystanie z portfeli papierowych.
Jeśli z kolei ktoś twierdzi, że jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze to zatrzymał się gdzieś mniej więcej w roku 2012. Co więcej paper wallety nie są portfelami hierarchiczno-deteministycznymi. Jeśli nie wiemy co to znaczy, to powinniśmy wrócić do poprzedniej lekcji. Z kolei przy wypłacaniu z nich środków, wypłacić należy do razu całą na nich znajdującą się kwotę.
Sprzętowe portfele
Największym kompromisem pomiędzy samą wygodą oraz bezpieczeństwem, a także połączeniem pomiędzy portfelami offline oraz online są sprzętowe portfele. Niektóre z nich wyglądają niczym pendrive. Szczególnie chodzi o portfele z firmy Ledger. Poza samym wyglądem jednak nie mają wiele wspólnego.
Szyfrują one klucze do środków naszych bezpośrednio na urządzeniu. To teoretycznie zapewni bezpieczeństwo nawet gdy komputer nasz jest zainfekowany. Są to chociażby portfele HD, więc gdy urządzenie zgubimy albo też je uszkodzimy, możemy śmiało odzyskać dostęp do środków za pomocą samej frazy seed. Minusem ich jest jest to, że naprawdę trochę kosztują.
]Jest to najczęściej kilkaset złotych. Co więcej do skorzystania z nich potrzebny jest smartfon czy też komputer (w co po niektórych przypadkach). Osobiście polecamy zaopatrzyć się w sprzętowy portfel, gdy korzystać chcemy z krypto przynajmniej właśnie średnioterminowo oraz dysponujemy środkami wartymi więcej, a niżeli nasze średnie wynagrodzenie miesięczne. Dodać warto, że każdy z naprawdę godnych uwagi sprzętowych portfeli jest multiwalletem. A więc obsługuje kilka, a nawet kilkanaście bardzo różnych kryptowalut.