Zainteresowanie kryptowalutami jest z każdym rokiem coraz większe. Często jednak nie idzie to w parze z wiedzą o bezpieczeństwie tego typu środków. Postanowiliśmy więc stworzyć tekst, który przybliży podstawowe zasady bezpiecznego posługiwanie się kryptowalutami.

Gdzie będziemy korzystać z kryptowalut?

Jeśli interesuje nas tylko day trading, część naszych środków możemy trzymać na giełdzie, z której korzystamy. Wszystkie nadwyżki, które uzyskamy z inwestycji, powinny być jednak przechowywane na portfelu z kluczem prywatnym. Możemy zdecydować się na portfel sprzętowy lub paper wallet, który gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, ale może okazać się mało wygodny.

Portfele sprzętowe zapewniają zarówno wygodę, jak i dobry poziom bezpieczeństwa. CEO Binance, jednej z większych giełd kryptowalut, zaapelował do swoich klientów, by Ci nie przechowywali swoich środków na giełdzie. Powodem tego apelu jest plaga ataków hakerskich, które dotykają zarówno giełd, jak i osób prywatnych. Mimo że polskie giełdy do obecnej chwili nie miały problemów z bezpieczeństwem, należy pamiętać, że ich przeznaczeniem jest tylko handel walutami.

Jak być bezpiecznym?

Najmniejsze ryzyko ponosimy oczywiście, jeśli po zakupie, nasze kryptowaluty zabezpieczamy za pomocą portfela sprzętowego lub paper walletu.

Portfele sprzętowe to niewielkie urządzenia, które mogą przypominać pendrive. Pomagają one w bezpiecznym przechowywaniu kluczy prywatnych do naszych środków. Ich niewielkie wymiary sprawiają, że są one wygodne w przenoszeniu, ale najlepiej jest je jednak trzymać w bezpiecznym miejscu, na przykład gdzieś w domu. Obecnie portfele sprzętowe przyjmują różne formy. Na rynku dostępne są nawet telefony, które mogą służyć także za taki portfel, na przykład smartfon Finney. Na taki ruch powoli decydują się również duże marki takie jak HTC czy Samsung.

Podobne bezpieczeństwo oferuje nam także paper wallet. Jest to wydrukowana kartka papieru zawierająca klucz prywatny (często jako kod QR) do naszego portfelu. Takie portfele są bardzo proste w generowaniu i możemy to zrobić nawet teraz za pomocą stron takich jak MyEtherWallet. Można wybrać także bardziej ozdobne formy takich portfeli, które mogą przyjmować, na przykład postać nieśmiertelnika.

Trzymanie środków na giełdzie

Zdarzają się jednak przypadki, że dużo wygodniej trzymać kryptowaluty na giełdzie. Może tego wymagać na przykład wasz model inwestowania w aktywa cyfrowe. Jak wtedy zabezpieczyć konto, by było ono bezpieczne?

Bardzo istotne jest mocne hasło. Powinno się ono składać z minimum 8 znaków i zawierać:

  • wielkie litery
  • małe litery
  • znaki specjalne np. !, @, &, %
  • cyfry

Hasło nie powinno być również związane z naszym loginem ani naszymi danymi osobistymi, a każda platforma powinna mieć inne hasło.

Kolejnym dobrym zabezpieczeniem jest logowanie dwustopniowe, które podczas logowania będzie wymagać od nas dodatkowego potwierdzenia. Może one występować w postaci wiadomości e-mail zawierającej kod lub za pomocą programów, które generują takie kody na bieżąco np. Google Authenticator.

Zalecamy także włączenie opcji zatwierdzania akcji dokonywanych na koncie. To będzie gwarancją, że nikt nie wypłaci środków bez waszej wiedzy. Takie potwierdzenie działa na podobnej zasadzie jak logowanie dwustopniowe. Po wykonaniu akcji na ekranie wyświetli się okienko, które będzie wymagać wprowadzenia kodu. Dopiero po jego wpisaniu akcja dojdzie do skutku.

Bezpieczeństwo to podstawa przechowywania i handlu kryptowalutami. Jeśli nie zabezpieczymy naszych środków w odpowiedni sposób, istnieje szansa, że je bezpowrotnie stracimy. Warto więc od początku o nim pomyśleć i nie narażać się nawet na najmniejsze straty.