Na rynku Bitcoina spadki. Jeszcze przed momentem najstarsza kryptowaluta świata była na poziomie 9000 USD, to obecnie stoczyła się dosyć głęboko na poziomy poniżej 8000 USD, a nie tak dawno temu król kryptowalut był na okrąglutkim poziomie 10 000 amerykańskich dolarów. „HODL” jednak ma się dobrze, o czym świadczą wyniki badań dostarczonych przez Arcane Research. Czy to już czas inwestycji w Bitcoin?

W chwili pisania tych słów jest godzina 9:19, 9 marca 2020 roku, a kurs BTC wynosi 7949.05 USD. Oprócz tego rynek altcoinów również świeci się na czerwono. Jednakże najnowszy raport Arcane Research przedstawia obecny, poniżej 8000 USD kurs bitcoina za mieszczący się w relatywnie atrakcyjnym stosunku zysku do ponoszonego ryzyka inwestycyjnego.

Nie tylko zresztą Arcane Rsearch publikuje raporty zachęcający do bitcoina. Dane pochodzące od Glassnode mówią o tym, że HODLerzy BTC ciągle mają bardzo duże zaufanie do wybranej przez siebie kryptowaluty, mając na uwadze perspektywy długoterminowe.

Atrakcyjny stosunek zysku do ryzyka przy inwestowaniu w bitcoina

Do określenia stosunku zysku do ryzyka potrzeby jest wskaźnik Reserve Risk, który jest mierzony na zasadzie uwzględnienia kursu bitcoina oraz metodologii HODL. Łączna kwota mierzona jest w dolarach amerykańskich w czasie, a przedstawiana jako koszty decyzji o utrzymaniu aktywów cyfrowych w portfelu zamiast ich odsprzedania, w porównaniu do całej historii Bitcoina.

Sprawdź tematy na forum:

W raporcie Arcane Research stwierdzono, że Reserve risk został sklasyfikowany na niskim poziomie, co w przypadku inwestycji w kryptowalutę bitcoin wskazuje na atrakcyjny stosunek zysku do ryzyka. Gdyby prześledzić wykresy poziomu zaufania inwestorów do HODLowania to bywało z tym różnie, ale cały rok 2020 a i ostatni kwartał roku 2019 znajdowały się w strefie określanej jako zielona, a to według Arcane Research świadczyć ma o tym, że HODLerzy są przekonani do wzrostowego trendu bitcoina. Wyraźna konsolidacja Reserve Risk nastąpiła w dniu 18 lutego 2020 roku, kiedy to bitcoin odnotował ogromny wzrost ceny.

Trendy

Podobnie wyglądające trendy są wyraźnie widoczne na rynku futures. Giełda od kontraktów długoterminowych, czyli futures, CME (Chicago Mercantile Exchange), odnotowuje w ostatnim okresie wyraźny wzrost kontraktów futures wygasających w marcu, ale również z terminami płatności określonymi aż na czerwiec 2020 roku, czyli już po wprowadzeniu najnowszego halvingu Bitcoina.

Co ciekawe, dane publikowane przez Skew Markets wskazują na opcje kupna bitcoina w obrocie na giełdach derbit i OKEx, a które są zawierane z opcją wykonania na niebotyczną sumę aż 28 000 USD. Co więcej, jest to opcja dla futures wygasających 24 kwietnia 2020 roku, a więc w tym wypadku przed wejściem halvingu. Dla futures krótkoterminowych, czyli z datami wykonania ustalonymi na marzec kwoty te są już znacznie mniej optymistyczne i wynoszą od 8500 USD, poprzez 9750 USD, a kończąc na okrągłych 10 tysiącach dolarów.