Powracamy sobie do przeszłości, kiedy to Bitcoin wystartował na dobre, a jego twórca rzekomy zaanonsował ten fakt całemu światu. 18 milionów dolarów jedynie za jedną monetę – tyle obecnie jest warta dzisiaj jego predykcja sprzed lat.

Ktoś może znowu powiedzieć absurd. Niekoniecznie sam twórca, a już na pewno sam współtwórca protokoły Bitcoin – Hal Finnes, takie przewidywania wystosował co do wyceny przyszłej złota cyfrowego.

Dokładnie było to 11 stycznia 2009 roku. Opublikował wtedy pierwszą wiadomość o uruchomienia samego Bitcoina. Także w tym czasie prowadził także korespondencję z Nakamoto, która jest dzisiaj już odtajniona oraz dostępna publicznie.

Jednak musimy przypomnieć kim właściwie był zmarły w 2014 roku Hal Finney. W wywiadzie przeprowadzonym przez nas z Satoshim Nakamoto, Satoshi powiedział, że Hal Finney był inżynierem kryptografii jeszcze w okresie sprzed opublikowania samego manifestu Bitcoina. Był on w zasadzie pierwszym po Nakamoto, który używał software’u Bitcoina, jak także zgłaszał różnego rodzaju poprawki do błędów znajdujących się w kodzie. Pracował także nad udoskonaleniem samej technologii blockchain. Jest to także pierwszy człowiek, który w Bitcoinie otrzymał transakcję.

Zakład 100 000 do jednego

Przejdźmy zatem do sedna, jak należy mieć wyobraźnię rozwiniętą, aby w ogóle móc pomyśleć o takiej abstrakcyjnej cenie za jednego Bitcoina. Okazuje się, że jest to bardzo, bardzo proste.

Finney w jednym ze swoich listów do Satoshiego, spróbował jako pierwszy wycenić złoto cyfrowe. Na pewno nie sposób tego było dokonać, tak jak nie można tego także uczynić obecnie. Posunął się on zatem do abstrakcji. – Jak w roku 2020 inwestować mądrze w Bitcoina i kryptowaluty?

Nasz twórca rzekomy, a chociażby współtwórca, sobie wyobraził, jakby było to, gdyby cały majątek netto wszystkich obywateli z całego świata znalazł się w Bitcoinie. Finney także nie znał wówczas tego właśnie określenia, lecz na myśli miał hipierbitcoinizację, a więc adopcję masą kryptowaluty. – Rezerwacja lotniczych biletów za Bitcoiny? 

W czasie, gdy Finney pisał o predykcji niniejszej, szacował cały majątek domowych gospodarstw na 100-300 bilionów dolarów. Bitcoinów w samym przybliżeniu będzie 20 milionów, a więc jest to bardzo prosta ilorazowa kalkulacji. Mówi nam, że w takiej właśnie sytuacji 1 BTC wart by był około dziesięciu milionów. Tak właśnie napisał Finney

Na pewno zapytacie skąd wytrzasnęliśmy 18 milionów dolarów? Już to wszystko wyjaśniamy.

Otóż zgodnie z raportem o nazwie – The Global Wealth z roku 2019, który został wykonany przez Credit Suisse, majątek netto wszystkich domowych gospodarstw na świeci wynosi dokładnie 360 bilionów dolarów. Więcej nie trzeba już dodawać. Sama predykcja Finney’a sprzed jedenastu laty wzrosła blisko dwa razy z uwagi na zwiększający się poziom zamożności obywateli z całego świata. – Czy w 2020 roku będzie nowy rekord bitcoina?

Co o tym sądzicie?

W roku 2009 tenże zakład był w zasadzie jak sto milionów do jednego. Gdyby chociaż cień szansy istniał na rozpowszechnienie takie bitcoina… sto milionów do jednego, czy wyobrażamy w ogóle to sobie?