Chainlink (LINK), chociaż w naszym kraju jest wciąż mało znany, to na świecie jest jednym z najbardziej popularnych altcoinów. Tylko w roku ubiegłym zanotował on wzrost o ponad 500 procent wyprzedzających kryptowalutę najpopularniejszą – Bitcoina oraz niemal wszystkie czołowe altoiny. Poza tym, jako jeden z projektów nielicznych w branży tej, posiada zastosowanie coraz szersze.

Co musimy wiedzieć o Chainlink?

Chainling jest platformą zdecentralizowaną, która jest oparta na blokchainie Ethereum, która jest skierowana do biznesowych oraz instytucjonalnych klientów, którzy chcą korzystać z tak zwanych umów inteligentnych (smart contract). Pełni po prostu funkcję pośredniczącego oprogramowania pomiędzy inteligentnymi umowami, a całkiem zewnętrznymi źródłami danych, które są niezbędne do ich funkcjonowania.

W ten sposób pozwala na łączenie się bezpieczne oraz wymieniane danymi ze źródeł zewnętrznych. Także pozwala na łączenie się między innymi z sieciami innymi blockchain systemami webowymi API oraz systemami bankowymi. – Jak w roku 2020 inwestować mądrze w Bitcoina i kryptowaluty?

 

Chainlink jedna z najlepszych kryptowalut zeszłego roku

W roku 2019, po zakończeniu trwałej ponad rok zimy kryptowalutowej, na rynku kryptowalut miało miejsce znaczne ożywienie, które przyniosło możliwie największe wzrostu od przynajmniej 2017 roku, zarówno dla BTC jak i także altcoinów czołowych. Po kilku miesiącach hossy jednak przyszedł czas na spadek gwałtowny cen.

W drugiej połowie roku prawie cały rynek kryptowalut osunął się w dół. Rynkowa kapitalizacja kryptowalut w tym czasie spadła z około 390 miliardów dolarów poniżej 180 miliardów dolarów. – Czy w 2020 roku będzie nowy rekord bitcoina? – Profesor Krzysztof Piech

Jednak większość kryptowalut straciła znacznie na wartości. Z kolei część z nich rok zakończył z zyskiem ponadprzeciętnym. Jedną z tych kryptowalut jest właśnie Chainlink, który w roku 2019 zanotował wzrost o 511 procent z poziomu 0,29 USD do 1,77 USD. Poza samym tokenem HEDG, żadna spośród trzydziestu kryptowaluty największych nie zdoła kompletnie osiągnąć w roku ubiegłym większego zwrotu z danej inwestycji (ROI).

Chainlink oraz jego coraz szersze zastosowanie

Sam sukces projektu Chainlink oraz jego tokena o nazwie LINK głównie wynika z faktu, że inne projekty podobne nie przyniosły po prostu rezultatów po ICO. Chainlink jest jednym z projektów nielicznych właśnie w branży kryptowalut, który się nieustannie rozwija ma dużo szersze zastosowanie. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości ma szanse realne na wyprzedzenie innych projektów, a token LINK uzyskuje całkiem nowe wzrosty. – Kryptowaluty – Zasady bezpieczeństwa na giełdzie

Chainlink pochwalić się może między innymi partnerstwem z międzybankowym wiodącym systemem płatności o nazwie SWIFT. System ten łączy banki z umowami inteligentnymi. Ogłoszenie partnerstwa ze SWIFT miało wpływ niewątpliwy na kurs tokena LINK, który w drugiej połowie roku ubiegłego rozpoczął rajd kolejny.

Chainlink także współpracuje z największym na świecie producentem procesorów. Chodzi o firmę Intel oraz także jedną z największym na świecie ubezpieczeniowych firm, francuskim AXA.