UOKiK potwierdził oficjalnie, że DasCoin to po prostu zwykła piramida finansowa.  Urząd uznał, że DasCoin narusza pewnego rodzaju zbiorowe interesy konsumentów oraz twórcom nakazał przestać naciągać ludzi oraz także oddać im pieniądze zainkasowane jak i także zwrócić koszty samego postępowania wynoszące 77 złotych.

UOKiK potwierdził – DasCoin to zwyczajna piramida

UOKiK opublikował decyzję prezesa Marka Niechciała, w którym on potwierdza, że DasCoin jest finansową piramidą, która narusza zbiorowe interesy wszystkich konsumentów. Jak w decyzji można przeczytać, aby wszelkie działania przedsiębiorcy w ogóle mogły zostać w pełni uznane za praktykę rynkową nieuczciwą, to konieczne jest wypełnienie łącznie trzech przesłanek:

  1. Przedsiębiorca obowiązkowo musi utworzyć, prowadzić czy też propagować określony system promocji,
  2. W ramach tego systemu konsument musi wykonywać świadczenia za możliwość uzyskania materialnych korzyści,
  3. Wszelkie korzyści uzależnione są przede wszystkim od wprowadzenia do systemu innych konsumentów, a nie od samej konsumpcji produktów czy też od sprzedaży.

DasCoin według prezesa UOKiK spełniał wszelkie cechy piramidy finansowej.

Jak nam  wyjaśnia prezes UOKiK, piramida została zrealizowana poprzez system oraz sieć NetLeaders. W nim uzależniono wynagrodzenia jak i także inne materiale korzyści otrzymywane przez jego wszelkich uczestników przede wszystkim od wprowadzenia do systemu innych konsumentów, a nie od samej sprzedaży produktów.

Zgodnie z podjętą decyzją przez urząd, twórcy piramidy teraz muszą już zaniechać stosowania tej nielegalnej praktyki, przekazać decyzję urzędu klientów oraz ich poinformować o możliwości uzyskania zwrotu częściowych środków. Urząd także zobowiązał przedsiębiorcę do zapłaty wszelkich kosztów postępowania. Wynoszą one 77 złotych.

Upadek ostateczny piramidy finansowej DasCoin

Wbrew temu wszystkiego, co twierdzili oszuści jak i także naganiacze, w przypadku DasCoina, aby można było jedynie zarobić na ściąganiu kolejnych osób do systemu, które się zdecydują wykupić licencję na samą możliwość wykopywania tej pseudo kryptowaluty.

Prawdopodobnie jest to największa piramida finansowa, która działa w Polsce w ostatnich latach. Według Gazety Prawnej szacuje się, że Polacy stracili na niej jakieś 250 milionów złotych. W roku 2018 Centralne Biuro Śledcze Policji zabezpieczyło dokładnie 44 miliony złotych na rachunku jednej ze spółek, które są powiązane z piramidą.

Mimo, że przed samą inwestycją w DasCoina zarówno ostrzegały nas media (Fundacja Trading Jam czy też Polskie Stowarzyszenie Bitcoin) jak i także UOKiK, to omamieni jednak chęcią bardzo szybkiego zarobku przysłowiowi „inwestorzy” pompowali w piramidę nadal swoje pieniądze. Jak widać na załączonym obrazku chęć zarobku była dużo, dużo wyższa, a niżeli zdrowy rozsądek oraz uczciwe postępowanie. Niestety tak to najczęściej wygląda w przypadku piramid finansowych. Mogliśmy to już wielokrotnie zaobserwować.