Binance wykazało się większym sprytem, niż grupa cyber – przestępców!

Gdy giełda kryptowalut o nazwie Upbit padła ofiarą kradzieży ze strony hakerów, stało się jasne, że prędzej czy później będą oni chcieli spieniężyć nieuczciwie zdobyte coiny. Ich plany zostały jednak pokrzyżowane dzięki czujności jednego z aktywnych działaczy społeczności kryptowalut, który na Twitterze funkcjonuje pod nazwą Whale Alert. W porę powiadomił on Binance, że około 137 etherów, o przybliżonej wartości 27 tysięcy dolarów amerykańskich, zostało przeniesionych z adresu, który jest związany z grupą hakerską stojącą za kradzieżą środków z Upbit, na portfel giełdy Binance.

Skuteczna współpraca i doskonały refleks

Changpeng „CZ” Zhao, który pełni funkcję dyrektora generalnego Binance, podzielił się tweetem udostępnionym przez Whale Alert zaraz po tym, jak środki pochodzące ze źródeł powiązanych z hakerami zostały zamrożone. Działanie było na tyle skuteczne, że przekazano także informację o tym, że fundusze zostaną niedługo zwrócone giełdzie Upbit. Niewątpliwy sukces całej akcji nie pozwala jednak zapomnieć o kilku pytaniach, które nasunęły się po podjętym przez hakerów kroku. Dlaczego zdecydowali się na przesłanie jedynie tak niewielkiej liczby etherów? 27 tysięcy dolarów to niemalże nic jeśli będziemy pamiętać o tym, że w listopadzie 2019 roku ukradli łącznie 49 milionów dolarów! Najbardziej prawdopodobną hipotezą jest to, że próbowali w ten sposób otrzymać informacje na temat czasu reakcji giełdy, aby przekonać się, czy większe sumy mogą przejść niezauważone przez jej systemy. Zdecydowane, szybkie i skuteczne działanie Binance z pewnością jest dla nich problematyczne.

Liczne sukcesy Binance w walce z nieuczciwymi działaniami

Warto podkreślić, że to nie pierwszy sukces, który firma odniosła na polu walki z hakerami i ich przestępczą działalnością. W styczniu ubiegłego roku zamrożone zostały fundusze, które były jednoznacznie powiązane z atakiem na Cryptopię. Wysokość środków sięgała 16 milionów dolarów amerykańskich! Ogromny wpływ ma na to fakt, że Binance słynie z bycia jedną z giełd o najlepszym i najbardziej rzetelnym systemie weryfikacji klientów. Skąd więc decyzja hakerów, by spróbować szczęścia akurat tam? Trudno odpowiedzieć na to pytanie.

Problemy giełdy Upbit

Upbit to giełda, która rozpoczęła działalność jako forma partnerstwa pomiędzy Bittrex a pochodzącym z Korei Południowej producentem aplikacji Dunamu, którego aktywnie wspiera prawdziwy lider rynku komunikatorów Kakao. Giełda została wystawiona na ciężką próbę w chwili, gdy jesienią ubiegłego roku w wyniku kradzieży utraciła kryptowaluty o łącznej wartości 49 milionów dolarów amerykańskich! Niedługo po tym wydarzeniu, prezes firmy opublikował na blogu wiadomość, że za zniknięciem 342 000 etherów z portfli giełdy stoją hakerzy. Złożył wtedy obietnicę, że spółka wynagrodzi to swoim klientom, pokrywając stracone środki ze swoich funduszy.