Platforma Ripple właśnie odblokowała 1 miliard tokenów XRP, których wartość wynosi na dziś 225 milionów dolarów amerykańskich. Według obserwatorów rynku kryptowalutowego, sprzedaż aż takiej ilości cyfrowych monet może mieć zgubny wpływ na wartość tej kryptowaluty i wywoła spadek cen.

Kolejne tokeny XRP odblokowane przez Ripple

Wieści te do publicznej wiadomości podał Whale Alert, wnikliwy obserwator pojawiających się na rynku dużych transakcji w kryptowalutach. Według nich, wraz z rozpoczęciem miesiaca grudnia firma Ripple wykorzystała rezerwy na swoim funduszu powierniczym i odblokowała z nich aż 1 miliard tokenów XRP. Ich szacowana wartość w dniu odblokowania wynosiła około 225 milionów dolarów amerykańskich.

Na takie posunięcie Ripple odpowiedź społeczności kryptowalutowej nie była przyjazna. Niektórzy wręcz dostali szału i nie unikali rzucania nieprzyjaznymi epitetami w stronę Ripple, wśród których znajdowały się i takie określenia, jak oszustwo. Czy słusznie?

Ripple zdecydowanie odrzuca wszelkie oskarżenia

Tutaj trzeba się przyjrzeć sytuacji na rynku XRP, aż 55 procent całkowitej podaży tokena bowiem kontroluje firma Ripple, a w grudniu 2017 roku firma poinformowała, że będzie odblokowywać ze swojego funduszu powierniczego dokładnie 1 miliard tokenów każdego miesiąca. Obecne odblokowanie więc nie jest niczym nowym, po prostu Ripple odblokowała comiesięczną partię tokenów, dokładnie, jak każdego miesiąca. Utrzymywanie takiego harmonogramu odblokowywania tokenów partiami ma zapewnić posiadających XRP w swych portfelach inwestycyjnych, że Ripple nie rzuci na rynek wszystkich swoich posiadanych udziałów. Taka zagrywka mogłaby mieć dopiero katastrofalny wpływ na cenę ich natywnego tokena.

Ripple co miesiąc sprzedaje przy tym na ogół zaledwie niewielką cząstkę swoich tokenów XRP, ale pomimo tego społeczność uznała, że jest to wywieranie presji sprzedaży na kryptowalutę, która jest trzecią co do wielkości na rynku, a której wartość obniżyła się w tym roku już o 40%. Gdyby jednakże firma zdecydowała się na sprzedaż większą aniżeli zazwyczaj, mogłoby to obniżyć cenę kryptowaluty jeszcze bardziej.

CEO Ripple, Brad Garlinghouse odrzuca takowe oskarżenia, stwierdzając, że w interesie Ripple leży najbardziej, aby sukces emitowanego przez firmę tokena był jak największy. Dopowiedział również, że regularna comiesięczna sprzedaż pewnej ilości tokena jest uzasadniona i niezbędna dla rozwoju ekosystemu Ripple. Jednakże mimo wszystko firma zamierza ograniczać w przyszłości sprzedaż, a co już miało miejsce, zważywszy na sprzedaż przez Ripple tokenów XRP za jedyne 66 milionów dolarów w minionym kwartale, a co w porównaniu do poprzedniego kwartału pokazuje spadek o niemal 74%.

Aktualna cena Ripple (XRP)

Ostatnie 24 godziny pokazują nieznaczny spadek XRP, bo o około 0,219 USD (0.6%), a przy tym na przestrzeni tygodnia token odnotował jednak wzrost o ok. 2.2%.