W ostatnim czasie kryptowaluty stanowią coraz popularniejszy sposób na inwestowanie. Pierwsza i najbardziej znana z nich – Bitcoin (BTC) początkowo traktowana była głównie jako niszowa alternatywa dla tradycyjnego świata finansów.  Coraz większe zainteresowanie spowodowało, że w przeciągu 5 lat kurs Bitcoina wzrósł o 8000%. Z tego powodu coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy warto kupić Bitcoiny. Zanim się na to zdecydujesz, przeczytaj jak działa Bitcoin i jak krok po kroku rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty.

Czym jest Bitcoin? Jak działa mechanizm blockchain?

Kryptowaluta Bitcoin to wirtualna waluta, która nie jest oficjalnym środkiem płatniczym w żadnym z państw. Istnieje od 2009 roku – wówczas   została przedstawiona przez internautę lub grupę internautów pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Początkowo miał służyć jako środek płatniczy. 11 lat temu po raz pierwszy Bitcoin został wykorzystany do zakupu fizycznych towarów – dwie pizze nabyto za 10000 BTC – dzisiaj miałyby wartość 60 mln dolarów! Ze względu na dużą płynność Bitcoin postrzegany jest dzisiaj przede wszystkim jako sposób na inwestycję.

Bitcoin istnieje wyłącznie w formie cyfrowej. Transakcje za jego pomocą mogą być przeprowadzane z dowolnego miejsca na świecie, wszędzie tam, gdzie istnieje Internet.  Niezależność od tradycyjnego systemu finansowego – od rządów państw i banków centralnych – jest jednocześnie największą zaletą, jak i wadą Bitcoina. Z jednej strony polskie prawo w żaden sposób nie chroni inwestujących w kryptowaluty, z drugiej wiele osób argumentuje, że są one znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne waluty. Warto poznać wszystkie zalety Bitcoinów. Warto poznać wszystkie zalety Bitcoina:

  • Bezpieczeństwo – dzięki wykorzystaniu transparentnego oprogramowania. Mechanizm blockchain bazuje na otwartym kodu, do którego dostęp ma każdy – jednocześnie jest on rozproszony, dlatego też nikt nie kontroluje całości.
  • Ochrona przed inflacją – podczas gdy kursem walut fiducjarnych – tradycyjnych, jak złoty, dolar czy euro można manipulować, Bitcoin dzięki wykorzystaniu mechanizmu blockchain jest odporny na takie zakusy – Bitcoinów nie da się „dodrukować”.
  • Niskie koszty przy przelewaniu środków za granicę

ZOBACZ: Darmowy Poradnik: Co to jest Bitcoin i jak działa? Podstawy, legalność, mining, jak kupić, sprzedać czy handlować Bitcoinem. Podatki, portfele i bezpieczeństwo.

Przechowywanie Bitcoinów – jaki portfel kryptowalut będzie najlepszy?

Aby rozpocząć inwestowanie w Bitcoiny, będziemy musieli założyć portfel kryptowalut. To przestrzeń, w której będziemy przechowywać nasze Bitcoiny i inne kryptowaluty. W rzeczywistości o posiadaniu kryptowaluty decyduje dostęp do hasła – w portfelu kryptowalut mamy zapisane bardzo długie i skomplikowane, trudne do zapamiętania klucze prywatne, przy pomocy których możemy dokonywać wszelkiego rodzaju transakcji.  Portfele kryptowalut mogą mieć różną formę – spotkamy portfele przeglądarkowe, do instalacji na komputerze lub smartfonie. Poszczególne rodzaje portfeli różnią się między sobą znacząco jeżeli chodzi o funkcjonalność i stopień bezpieczeństwa. Za najbezpieczniejsze uchodzą jednak portfele „zimne” – służące do przechowywania kryptowalut offline, na przykład portfele sprzętowe.

Gdzie najlepiej kupić Bitcoiny? Giełda i kantor kryptowalut

Gdy założymy już portfel kryptowalut, musimy zdecydować, w jaki sposób chcemy zakupić Bitcoiny: do wyboru mamy przede wszystkim giełdy i kantory kryptowalut. Kantory kryptowalut są najlepsze dla początkujących użytkowników: umożliwiają szybką wymianę gotówki na Bitocoiny na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w „zwykłych” kantorach internetowych. O wiele więcej możliwości dają jednak giełdy kryptowalut. Możemy z nich korzystać na różne sposoby: zarówno handlując z właścicielami giełdy, jak i z innymi użytkownikami, co daje możliwości znalezienia najkorzystniejszych ofert. Ze względu na bezpieczeństwo zaleca się, by nie trzymać zbyt długo środków na giełdzie, od razu po dokonaniu transakcji powinny być one przelewane do portfela kryptowalut.