Rynek kryptowalut dla początkujących stanowi jedną wielką niewiadomą. I choć większość osób słyszała o bitcoinie, a także mniej więcej wie, na czym on polega, to zamieszanie mogą wprowadzić altcoiny. Czym są? Czy Bitcoin może być altcoinem? Mamy dla ciebie odpowiedzi na podstawowe pytania.

Czym jest altcoin?

Na początku musisz wiedzieć, że altcoinem jest każda kryptowaluta poza Bitcoinem. Altcoin to alternatywna moneta, czyli w praktyce waluta wirtualna, kryptowaluta. A więc dlaczego do tej grupy nie zalicza się Bitcoina? Gdy wprowadzona została technologia Bitcoin, na rynku nie istniały żadne inne instrumenty finansowe, które mogłyby zostać zdefiniowane jako kryptowaluta. Z tego względu to pojęcie często było utożsamiane z tym Bitcoinem.

W następnych miesiącach, latach powstało wiele innych, alternatywnych dla Bitcoina rozwiązań technologicznych, dlatego, celem rozróżnienia, zaczęto nazywać je altcoinami.

Ethereum jest jednym z altcoinów, który kupisz w kantorach online, popularnością cieszy się też Litecoin, Monero czy Dash.

Popularne altocoiny

Skoro wiesz już, że altcoinem jest każda kryptowaluta, oprócz Bitcoina, czas przejść do konkretów, czyli do najpopularniejszych alternatywnych monet.

Za pierwszego altcoina uważa się Namecoina, który powstał w 2011 roku. Jak się pewnie domyślasz, nie zdobył on takiej popularności, jak inne kryptowaluty. O altcoinach zaczęło być głośno, gdy na rynek wszedł Litecoin, ulepszona wersja Bitcoina. Nowe monety tworzone są co ok. 2,5 m, dzięki czemu transakcje dokonywane tą kryptowalutą są znacznie szybciej potwierdzane. Dużą zmianą jest również to, że Litecoin nie wymaga zaawansowanych, drogich sprzętów do kopania, wyrównując tym samym szanse osób z mniejszym kapitałem na zakup nowych technologii.

Ethereum to zdecentralizowana platforma, która pozwala na transfer cyfrowych pieniędzy, czyli etheru (ETH). Ważną kwestią, która przyciąga wielu inwestorów oraz specjalistów od wirtualnych walut jest to, że Ethereum umożliwia programowanie systemów bloków, wykorzystanie ich w różnych aplikacjach finansowych. Ponadto ether wyróżnia się większą stabilnością, niż Bitcoin, przez chętnie dokonywane są z jego pomocą płatności.

Kolejnym altcoinem, który cieszy się dużą popularnością, jest wprowadzany w 2014 roku Monero. Kryptowaluta ta oparta jest na koncepcji otwartego oprogramowania, dzięki czemu może być testowana i ulepszana przez użytkowników. Jednak nie z tego jest najbardziej znana – jest tak zaprojektowana, aby ukrywać tożsamość nadawców i odbiorców, a także kwotę transakcji. Z tego względu zapewnia bardzo dużą prywatność.

Gdzie kupić altcoiny, kryptowaluty?

Są dwa najczęstsze sposoby kupowania kryptowalut:

Kantory kryptowalut to szybki i prosty sposób na zakup wirtualnych monet. Transakcje dokonywane są bez rejestracji, poradzi sobie z nimi nawet początkujący – jedyne, o czym trzeba pamiętać, to założenie wcześniej portfela inwestycyjnego, na który przelewane będą altcoiny. Minusem kantorów jest wyższa prowizja, a także dostępność wyłącznie kilku najpopularniejszych altcoinów (np. Ethereum, Litecoin, Monero, DASH).

A musisz wiedzieć, że krytpowalut jest kilka tysięcy, ich liczba stale rośnie, wraz z wprowadzaniem nowych technologii. Dlatego, jeśli jesteś już zaawansowanym inwestorem, lepiej zarejestrować konto na jednej z giełd kryptowalut – np. BitBay, Binance, BitMEX. Dla niektórych ograniczeniem będzie konieczność weryfikacji tożsamości, najczęściej, jeśli chcesz ominąć ten proces, będziesz musiał zastosować się do limitów związanych z wartością transakcji.