W ciągu ostatnich kilku lat sektor finansowy uległ wielu innowacjom, dzięki czemu powstało m.in. zjawisko kryptowaluty. Choć może się to wydawać mało prawdopodobne to właśnie w Afryce, która jest dotychczas nazywana czarnym kontynentem gdzie znajduje się wiele biednych krajów, będzie najważniejszym regionem dla rozwoju kryptowalut. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób Afryka może stać się potentatem w rozwoju technologii blockchain oraz kryptowalut.
Jaki wpływ mają kryptowaluty na rynek finansowy?
Obecnie praktycznie każde wysoko rozwinięte gospodarczo państwo inwestuje w nowoczesne technologie w każdej gałęzi gospodarki. Należy jednak zaznaczyć, iż niektóre regiony inwestują mniejsze środki ze względu na niższy poziom rozwoju gospodarczego. Choć mogłoby się to wydawać mało prawdopodobne, to właśnie Afryka coraz bardziej specjalizuje się we wprowadzaniu nowoczesnych technologii blockchain oraz kryptowalut na światowych rynkach finansowych.
Aby dotrzymać tempa stale i szybko rozwijającemu się światu rynek finansowy musi ciągle wprowadzać innowacje. Toteż było głównym powodem stworzenia koncepcji bitcoina przez Satoshi Nakamoto, która opierała się na stwierdzeniu, iż waluty tradycyjne są pełne niedociągnięć i trzeba je czymś zastąpić.
Zaproponował on rozwiązanie w postaci kryptowaluty opartej na technologii blockchain. W ten sposób został stworzony bardzo szybki, bezpieczny i całkowicie anonimowy system płatności online bez konieczności używania tradycyjnych walut. Po wprowadzeniu w życie koncepcji Bitcoina wiele rządów oraz instytucji finansowych w wielu państwach zaczęło się żywo interesować nowym systemem płatności i rozwijać go.
Co wspólnego z rynkiem kryptowalut ma Afryka?
Wydawać by się mogło, iż tego typu innowacje mogą być wprowadzane w bogatych krajach zachodnich np. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy też Japonii. Jednak to właśnie Afryka jest regionem, gdzie najwięcej inwestuje się w nowy typ płatności online oraz rozwój tego sektora rynku finansowego. Istnieje kilka powodów dlaczego to właśnie Afryka jest takim miejscem. Można do nich zaliczyć m.in.:
- Panujący czarny rynek zatrudnienia – w większości krajów afrykańskich nie ma wewnętrznego systemu zarządzania zatrudnieniem (nie ma stworzonego dobrze działającego prawa pracy), który jest jak najbardziej przychylny dla rozwoju rynków finansowych bogatych państw;
- Tworzenie nowych miejsc pracy związanych z rynkiem kryptowalut – dzięki pojawieniu się takiej innowacji w krajach zacofanych gospodarczo nagle powstaje wiele nowych miejsc pracy, dzięki czemu kraj może się stabilnie rozwijać (przynajmniej rynek finansowy);
- Dzięki technologii blockchain, na które oparta jest koncepcja Bitcoina mieszkańcy Afryki mogą mieć pierwsze własne konto bankowe;
- Ułatwienie dostępu do niektórych usług finansowych – dzięki rozwojowi kryptowalut oraz technologii blockchain mieszkańcy większości afrykańskich krajów są w stanie zaciągać pożyczki w bitcoinach oraz mają możliwość dokonywania transakcji online (do tej pory nie mieli takiej możliwości).