Każdy posiadacz kryptowalut w pewnym momencie pragnie je wymienić na walutę jaką posiada, w przypadku Polaków są to głównie złotówki. Jak i konkretnie gdzie je wymienić, dowiesz się z tego artykułu.

Kantory wymiany e-walut

Najbardziej znanym i praktycznie jedynym sposobem wymiany waluty cyfrowej na PLN są kantory, tudzież giełdy kryptowalut. Istnieje wiele takich instytucji, w tym polskich, które posiadają podobną ofertę do tych zagranicznych. Oczywiście mając na myśli „polskie”, chodzi tutaj o język strony www. oraz podstawowy pieniądz jaki są złotówki, a nie siedzibę firmy, bo takich jest coraz mniej. Należy pamiętać o tym, że w momencie wymiany pobierana jest prowizja, różna w zależności od kantoru.

BitBay

Pierwsza polska giełda kryptowalut, posiada pokaźną ofertę walut cyfrowych, oprócz Bitcoina, możemy tam spotkać: Monero, Stellar, Ethereum, Lisk Litecoin. BitBay to znana i sprawdzona marka, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Dlatego wymiana Bictoinów nie powinna stanowić najmniejszego problemu. Poza tym możliwe są wymiany typu krypto- krypto oraz transakcje w Euro, Dolarach, Funcie.

CoinDeal

Kolejna z dobrze rozwijających się polskich firm, a może o tym świadczyć fakt, iż jest oficjalnym sponsorem drużyny piłkarskiej Wolverhampton Wanderers, grającego w najwyższej klasie rozgrywkowej. W swojej ofercie oprócz dobrze znanych kryptowalut, posiada inne jak: Verge, Bytecoin czy DeepOnion. Wielkim plusem tej giełdy jest możliwość handlu w wielu walutach nawet tak egzotycznych jak ruble rosyjskie czy wony południowokoreańskie. Dodatkowo liczba 300 tyś. użytkowników powinna mówić sama za siebie.

BitMarket

Powstała w tym samym roku co BitBay lecz nie osiągnęła tak spektakularnego sukcesu. Może się pochwalić dobrą płynnością finansową oraz współpracą z wieloma znaczącymi inwestorami. Minusy to brak dużej walut tych tradycyjnych jak i cyfrowych. Plusem natomiast są szybie przelewy, dlatego wypłata Bitcoinów przebiegnie sprawnie i bez zastrzeżeń. Giełda oferuje możliwość zawierania kontraktów swap oraz handlu z dźwignią.

Jeżeli chodzi o zalety typowo „polskich” kantorów to można na pewno zaliczyć do nich wsparcie techniczne w języku narodowym, transakcje w złotówkach czy większe bezpieczeństwo w czasie tradingu. Z wyłączeniem ww. giełd można dodać do tej listy:

  • Bitmaszyna
  • Coinbe
  • BitClude
  • Coinquista

Z minusów warto wymienić brak płynności w przypadku niektórych podmiotów, wyższa prowizja w stosunku do zagranicznych odpowiedników.

Giełdy zagraniczne

Na świecie istnieją również firmy oferujące wymianę kryptowaluty za złotówki. W takim wypadku interesujące są dwie propozycje.

Coinfloor

Giełda Angielska zlokalizowana w Londynie, ciesz się dużą popularnością ze względu na świetną płynność oraz bezpieczeństwo. Do plusów można dodać brak opłat transakcyjnych, co jest znaczącą przewagą w stosunku do polskich giełd. Minusem natomiast są znaczne kwoty depozytu. Mimo wszystko jest to podmiot, w którym wymiana Bitcoinów nie będzie żadnym problemem.

Exmo

Zlokalizowana jak Coinfloor, również w UK, oferuje 10 różnych możliwości wypłaty środków. Poza tym oferuje wiele różnych walut zagranicznych  oraz niskie opłaty transakcyjne. Niestety nie istnieje możliwość wypłaty Bitcoinów czy innej kryptowaluty za złotówki, można jedynie wpłacać.

A może giełdy krypto – krypto ?

Oprócz typowych giełd kryptowalutowych istnieją także, takie które oferują wyłącznie wymianę pomiędzy dwie różnymi cyfrowymi walutami. Kryptowaluty, które tam znajdziemy nie będą w większości przypadków dostępne na normalnych giełdach. Dlatego to może być dobra alternatywa dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego albo zainwestować w coś zupełnie innego niż Bitcoin. Do takiej grupy można zaliczyć:

  • Binance
  • Kucoin
  • Poloniex
  • Bittrex

Wymieniłem jedynie te najlepsze i o najwyższym statusie. Na rynku nie ma ich obecnie zbyt wiele, ponieważ wszystkie są dość młode (założone po 2017 roku), a ten fragment rynku dopiero się rozwija.

Podsumowując cały ten tekst, można jednoznacznie stwierdzić, że jest dostępna ogromna ilość firm świadczących usługi wymiany krypowalut, a branża cały czas się rozwija.