Covid bez wątpienia jest wirusem, który niespodziewanie odwrócił wszystkie dziedziny życia do góry nogami. Wiele osób musiało przystosować się do nowych warunków panujących obecnie na świecie, co w wielu przypadkach nie było łatwą rzeczą.

Czym jest Blockchain?

Blockchain to nic innego, jak rozproszony oraz zdecentralizowany rejestr transakcji, bądź prościej mówiąc po prostu zdecentralizowana platforma transakcyjna, której zadaniem jest księgowanie poszczególnych transakcji, jak również płatności oraz zapisów księgowych. Blockchain zakodowany jest za pomocą algorytmów kryptograficznych. Jest zarazem jawny, jak również publiczny rejestr, do którego dostęp może uzyskać każda osoba nim zainteresowana. Technologia ta jest tak bardzo popularna, ponieważ została oparta na działaniu peer-to-peer bez potrzeby wykorzystywania komputerów centralnych oraz systemów zarządzających. Jest to technologia w pełni bezpieczna i prosta w użytkowaniu. W obecnych latach Blockchain ma zastosowanie w przypadku wielu różnorodnych transakcji, do których można zaliczyć przede wszystkim handel, bądź waluty. Trzeba również pamiętać, że technologia ta daje możliwość zapisania transakcji w łańcuchu bloków, które charakteryzują się tym, że są nieodwracalne.

Blockchain vs. koronawirus

Taro Aso, czyli japoński minister wyraził pogląd, że blockchain ma możliwość odegrania kluczowej roli w walce z pandemią koronawirusa. Według niego technologia ta mogłaby zostać wykorzystana, jako kontrolowanie kontaktów osób, które zachorowały na wirusa w Wuhan. Przy jednoczesnym zapewnieniu im prywatności. Japoński minister ogłosił ten pogląd podczas konferencji Blockchain Global Governance, która miała miejsce w Tokio. Podczas tej konferencji przyznał on również, że mimo tego, iż zagrożenie zakażeniem się wirusem Covid 19 w dalszym ciągu nie ustąpiło i jest ryzyko, że nada wiele osób może się nim zarazić, to blockchain daje możliwość zapewnienia prywatności każdej osobie, która uzyska wynik pozytywny na obecność wirusa.

Blockchain, a możliwość powstrzymania rozwoju pandemii w przyszłości

Japoński minister Taro Aso uważa, że technologia blockchain może dać możliwość powstrzymania rozprzestrzeniania się rozwoju pandemii w przyszłości. Według ministra może się tak stać, ponieważ technologia ta na chwilę obecną może być najlepszą metodą kontroli osób zakażonych, w szczególności kontrolowanie tego z kim się potencjalnie mogą kontaktować, jak również to, w jakie miejsca mogą się przemieszczać. Dzięki takiemu działaniu można powstrzymać i uzyskać wiedzę o innych osobach mogących być potencjalnie chorymi. Taro Aso zaznaczył również, że każdy konflikt występujący między społecznością blockchain, a japońskimi regulatorami powinien zostać jak najszybciej uregulowany, by rozpocząć postęp w tym zakresie. Stwierdził on także, że osoby sceptycznie nastawione do technologii blockchain mogą utrudniać rozwój innowacji z powodu braku zrozumienia. d