Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii to inicjatywa, której początki związane są z forum.bitcoin.pl. Analogiczne rozwiązanie zostało ogłoszone przez japońskie giełdy kryptowalut.

Polskie ustawodawstwo wskazuje, iż IGBiNT ma przyznane przez ustawę prawo do reprezentacji przedsiębiorstw w zakresie blochchain oraz nowych technologii wobec organów rządowych. Jako pierwszy ideę publicznie zaprezentował w 2016 roku Sławomir Cieśliński, na spotkaniach Ministerstwa Cyfryzacji dotyczących blockchain i kryptowalut. Dwa lata później pomysł został zaprezentowany przez ówczesną minister – Annę Streżyńską szerszemu gronu odbiorców w kinie LUNA, podczas premiery filmu „Krypto”. Od tamtej pory organizacja zyskuje coraz szersze grono zwolenników, a w konsekwencji także dynamicznie wzrastającą liczbę swoich członków.

Robert Wojciechowski, prezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii, wydał oświadczenie, w którym podsumował ostatnie dwa lata działalności organizacji i wskazał na najistotniejsze sfery dotychczasowej działalności. Jak wiadomo, w kwietniu bieżącego roku minie dwa lata od inauguracyjnego spotkania członków założycieli IGBiNT. Od momentu założenia do dnia dzisiejszego w pracę organizacji zaangażowanych zostało około 160 firm. Liczba ta jest spora, jednakże Prezes organizacji odkreśla, iż wszyscy nowi członkowie będą mile widziani. Aby zostać pełnoprawnym członkiem IGBiNT najlepiej zacząć od wypełnienia kilku deklaracji.

Działalność organizacji

Jednym z najistotniejszych osiągnięć IGBiNT jest utworzeniu pierwszego europejskiego Sądu Arbitrażowego, który jednocześnie jest drugą tego typu instytucją na świecie. Organizacja prowadzi również szereg aktywnych przedsięwzięć ukierunkowanych na rozwój cyfrowych walut czy blockchain.

Zapraszamy do współpracy

Ostatni tydzień dla członków organizacji był niezwykle pracowity. Idąc naprzeciw współczesnym problemom w związku z pojawieniem się koronawirusa, zarząd IGBiNT przy oczywiście pełnym wsparciu wszystkich członków organizacji, przygotował projekt, dzięki któremu organizacja liczy na rozpoczęcie wielu obiecujących relacji. W tym celu do niektórych pracodawców zostały wysłane specjalne listy, zawierające ofertę wsparcia dla tych pracodawców, którzy utracili płynność finansową w związku z pandemią.

Co ciekawe, program zawiera propozycję działań i wsparcia nie tylko w trakcie trwania pandemii, ale również o jej ustaniu. Rzecz tyczy się również naszego kraju, bowiem w korespondencji do najwyższych polskich władz, przedstawiciele Izby wskazali na potencjał technologii blockchain oraz cyfrowych walut dla odbudowania polski gospodarki w dobie kryzysu spowodowanego właśnie przez koronawirus.

Poza wyżej wymienionymi inicjatywami, IGBiNT zaoferowała pomoc dla poszkodowanych w związku z upadkiem giełdy Bitmarket. Izba opracowała między innymi wzory dokumentów, dzięki którym możliwe będzie szybkie zgłaszanie indywidualnych spraw do prokuratury.