Bitcoin obecny w polskiej polityce? Na stronie internetowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pojawiły się w przeciągu ostatnich dni oświadczenia majątkowej jego posłów. W wyniku tego okazało się, że pośród parlamentarzystów jeden wyraźne się czymś wyróżnia, gdyż posiada w swoim portfelu inwestycyjnym Bitcoina. Wniosek może być tylko jeden, Parlamentarzysta wyraźnie popiera kryptowaluty.

Dokładnie chodzi o posła z ugrupowania PIS, który na teraz posiada dokładnie 1,31685469 BTC. Co ciekawe, w jego najnowszym oświadczeniu majątkowym, a jest ono dostępne szerokiej publiczności tutaj, kryptowaluta została  wpisana w rubrykę – “Zasoby pieniężne/środki zgromadzone w walucie obcej”. Jest to więc niemalże jednoznaczne z nadaniem Bitcoinowi statusu waluty.

Polityka państwa polskiego względem Bitcoina

Tutaj należy wspomnieć, że oświadczenie majątkowe posła Murdzka nie jest dla wnikliwych obserwatorów niczym zaskakującym, ponieważ poseł nie od dziś wyraża się o kryptowalutach i blockchainie w sposób przychylny. Istnieją domniemania, że był wśród posłów pracujących w 2018 roku nad rozwiązaniami w kwestiach podatku PCC. Oprócz tego zaś niedawno deklarował, że zamierza wspierać w nadchodzącej kadencji sejmu rozwój branży kryptograficznej w naszym kraju.

Poseł oświadczył m.in., że następna kadencja sejmu będzie kontynuacją realizacji wielu obecnych programów oraz ruszenie z projektami zapowiadanymi w wyborach. Poseł uważa, ze będzie to kadencja walki o dobry rozwój gospodarczy naszego kraju, zaznaczając przy tym, że nie ma możliwości doprowadzenia Polski do strefy państw najlepiej rozwiniętych, bez wprowadzenia innowacyjnych nowych technologii. Murdzek wymienił tutaj w pierwszej kolejności właśnie blockchain, a następnie grafen oraz napomknął o pracy nad sztuczną inteligencją. Poseł liczy, że prace nad wspomnianymi aspektami będą wyróżniały Polskę na arenie międzynarodowej.

Dalej poseł Murdzek zapewniał, że Zjednoczona Prawica będzie dążyła poprzez dialog z osobami i podmiotami zaangażowanymi w te technologie do wprowadzania jak najkorzystniejszych rozwiązań w celu zapewnienia rozwoju nowoczesnych gałęzi gospodarki.

Poseł Murdzek prywatnie wyraźnie stawia na dywersyfikację

Jak widać z powyższego, polityk pragnie dla Polski innowacyjności, a w swoim prywatnym portfelu inwestycyjnym wyraźnie stawia na dywersyfikację. Oprócz zasobów w Bitcoinie, poseł Murdzek posiada także oszczędności w rodzimej walucie, w kwocie 53 tysięcy złotych oraz środki ulokowane w polisach i kontach zabezpieczających jego emeryturę.

Może i nie byłby to news warty wzmiankowania, gdyby nie fakt, że oświadczenie majątkowe posła Murdzka mocno kontrastuje z oświadczeniami majątkowymi wszystkich innych posłów obecnej kadencji sejmu, chociaż tylko pod względem posiadania kryptowaluty. Inne kontrasty, to poseł Franciszek Sterczewski, który nie posiada majątku żadnego, a ponadto nic nie zarobił ostatnimi czasy, a także oświadczenie posła Andrzeja Gut-Mostowego Z PIS, który ma na koncie aż 6.3 miliona złotych i jest najbogatszym parlamentarzystą najnowszej kadencji sejmu.