Kryptowaluty, zwane także wirtualnymi monetami, zyskują coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Obecnie, istnieje już kilkaset różnorodnych kryptowalut, wśród których każda ma określone wady i zalety. Najpopularniejszą z nich jest powstały w 2008 roku Bitcoin, przechodzący nieustanne okresy wzrostów i upadków jego wartości.
Chcąc przeprowadzać transakcje z użyciem kryptowalut, trzeba posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat rynku wirtualnych pieniędzy. Przechowując kryptowalutę na swoim komputerze czy smartfonie, możemy – korzystając z tak zwanego portfela – przeprowadzać transakcje elektroniczne z ich użyciem. Każda kryptowaluta została opatrzona indywidualnym kodem, gwarantującym niepowtarzalność i bezpieczeństwo transakcji. Obrót kryptowalutami nie podlega żadnym regulacjom prawnym – nie jest nadzorowany przez urzędy skarbowe, komorników, banki czy inne instytucje finansowe. Dzięki temu, zapewnia całkowitą wolność wyboru transakcji i możliwość nieograniczonego obrotu posiadanymi kryptowalutami.
Gdzie są bitomaty w Polsce?
W ciągu ostatnich lat, w naszym kraju pojawiło się kilkadziesiąt urządzeń do wypłaty bitcoinów, zwanych bitomatami lub bitcoinomatami. Za ich pomocą, możemy kupować i sprzedawać wybrane kryptowaluty. Najwięcej bitomatów można znaleźć w Warszawie, w kilku galeriach na terenie całego miasta. W Krakowie, Poznaniu, i nieco mniejszych miejscowościach – takich jak Rzeszów, Bielsko-Biała, Gdańsk, Lublin czy Katowice – bankomaty do wypłaty kryptowalut będą zlokalizowane szczególnie w centrach handlowych. Jeżeli chcecie sprawdzić dokładną lokalizację, gdzie są bitomaty w Polsce, warto poszukać informacji na aktualnych stronach internetowych, dotyczących kryptowalut.
Jak korzystać z bitomatów w Polsce?
Wiele osób, przed pierwszą stycznością z tego typu urządzeniami, obawia się, jak korzystać z bitomatów w Polsce. Tymczasem, ich obsługa jest praktycznie taka sama, jak w przypadku wpłaty i wypłaty z bankomatów, obsługujących tradycyjne waluty. Wystarczy wsunąć banknot o wybranym nominale do maszyny, a następnie wprowadzić adres portfela lub zeskanować kod QR. Po potwierdzeniu dokonania transakcji, zostanie skutecznie zrealizowany zlecony przelew lub zakup. Jeśli chcemy dokonać wypłaty, cały proces wygląda bardzo podobnie, a kończy się jedynie wypłatą określonej sumy pieniędzy z bitomatu. Każda z tych czynności zajmie nam maksymalnie kilkadziesiąt sekund.
Korzystając z bitomatów, należy być przygotowanym na pokrycie określonej prowizji. Zależnie od firmy, obsługującej transakcje, będzie ona wynosić od 1 do 6% wartości obrotu wirtualną walutą.