USA: kontrowersyjna ustawa CLOUD zatwierdzona

Ustawa CLOUD (Clarifying Lawful Overseas Use Data Act) – kontrowersyjny dodatek do ustawy federalnej o wydatkach w wysokości 1,3 mld dolarów, która pozwoli amerykańskiemu rządowi na większy dostęp do danych Amerykanów w celu egzekwowania prawa, a także dostęp zagranicznych rządów do danych Amerykańskich firm – zostały podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa.

Projekt ustawy został odrzucony przez rzeczników ochrony prywatności, takich jak Electronic Frontier Foundation (EFF), które napisały po uchwaleniu ustawy, że “ten ostateczny, zakodowany akt prawny zniweczy ochronę prywatności na całym świecie“.

Ustawa CLOUD została dodana do rachunku wydatków zbiorczych w środową noc, przed głosowaniem na 2232-stronicową ustawę, która miała miejsce w czwartek. Ustawa przeszła 256-167 w Izbie, a 65-23 w Senacie.

Senator Republiki Rand Paul napisał na Twitterze 22 marca, w dniu głosowania, że ​​”Kongres powinien odrzucić ustawę CLOUD, ponieważ nie chroni ona praw człowieka ani prywatności Amerykanów … porzuca swoją konstytucyjną rolę i daje zbyt wiele władzy prokuratorowi generalnemu, sekretarzowi stanu, prezydentowi i zagranicznym rządom “.

Ustawa spotkała się z wcześniejszym sprzeciwem ze strony kilku różnych amerykańskich organizacji, które dostrzegły późny dodatek jako brak rzetelnego procesu i treść samego dokumentu jako backdoora do Czwartej Poprawki Amerykańskiej Konstytucji.

Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (ACLU) opublikowała 12 marca “List o koalicji na temat ustawy CLOUD”, pisząc, że projekt ustawy, ich zdaniem, “podważa prywatność i inne prawa człowieka, a także ważne gwarancje demokratyczne“, z pominięciem Kongresu i istniejącej procedury przechowywania informacji oraz “[umieszczenia] organu w rękach władzy wykonawczej“.

Treść aktu pozwala USA na zawieranie transakcji z zagranicznymi rządami – EFR dodaje, że rządy, które dopuszczają się łamania praw człowieka, nie są wykluczone – to pozwoliłoby rządom na bezpośredni kontakt z firmami amerykańskimi w sprawie wniosków o dane, co “usuwa warstwa sądowa “.

Po drugiej stronie argumentu za rachunkiem, Apple, Facebook, Google, Microsoft i Oath napisali wspólny list w dniu 6 lutego wspierający ustawę CLOUD , pisząc o potrzebie ochrony klienta, którą akt ten dałby:

“Nasze firmy od dawna są zwolennikami umów międzynarodowych i globalnych rozwiązań w celu ochrony naszych klientów i użytkowników Internetu na całym świecie. Zawsze podkreślaliśmy, że najlepszym sposobem jest dialog i prawodawstwo – a nie spory. W przypadku uchwalenia ustawy o CLOUD nastąpiłby znaczny postęp w celu ochrony praw konsumentów i zmniejszyłby konflikty prawne. “

Microsoft ponownie opublikował list popierający projekt ustawy 21 marca, stwierdzając, że ustawa CLOUD:

“…tworzy nowoczesne ramy prawne określające, w jaki sposób organy ścigania mogą uzyskać dostęp do danych ponad granicami. Jest to silny statut i dobry kompromis, który odzwierciedla ostatnie wsparcie dla obu partii w obu izbach Kongresu, a także wsparcie Departamentu Sprawiedliwości, Białego Domu, Krajowego Stowarzyszenia Adwokatów Generalnych i szerokiego przekroju firm technologicznych [.. .] daje firmom technologicznym, takim jak Microsoft, możliwość stanięcia w obronie praw do prywatności naszych klientów na całym świecie. Ustawa zawiera również silne oświadczenie o znaczeniu zapobiegania rzucaniu przez rządy nowych przepisów, aby wymagać od firm amerykańskich tworzenia backdoorów wokół szyfrowania, co jest ważnym dodatkowym zabezpieczeniem prywatności. “

Andreasa M. Antonopoulos, entuzjasta Bitcoin i technologii blockchain,  zamieścił na Twitterze następujacego posta,po tym, jak ustawa CLOUD przeszła:


Prywatność danych osobowych była kluczowym punktem w tworzeniu idei kryptowalut takich jak Bitcoin. Jednak wcześniej w tym tygodniu analityk NSA Edward Snowden powiedział, że wierzy, że księga główna (ang: public ledger)  Bitcoina była “dewastująco publiczna”.

 

 

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]