Szwajcarscy badacze przewidują znaczny spadek ceny Bitcoin w 2018 roku

Jeśli zastosuje się prawo Metcalfe’a, ( prawo to mówi, że użyteczność sieci telekomunikacyjnej lub innego systemu teleinformatycznego rośnie proporcjonalnie do kwadratu liczby urządzeń (użytkowników) do niej podłączonych) cena Bitcoinów znacznie spadnie.

Grupa badaczy z Zurychu opracowała raport dotyczący bańki spekulacyjnej, przewidujący, że wartość rynkowa Bitcoina, która obecnie wynosi około 124 miliardów USD, zostanie zmniejszona o około 37%, czyli do nie więcej niż 77 miliardów USD do końca roku 2018. Wszystko oparte jest na teorii znanej jako prawo Metcalfe’a.

Ustalenia mogą wydawać zgodne z aktualną ceną Bitcoin, która była pod presją do tej pory, głównie za sprawą odchyleń regulacyjnych od głównych rynków bitcoinowych na całym świecie. Ale z drugiej strony mgła bitcoinowa może nie być niczym, co mogłoby wyjaśnić większą przejrzystość regulacyjną. W końcu rynki nie lubią niepewności.

Więc jakie jest prawo Metcalfe’a, możesz się zastanawiać? Jest to teoria wprowadzona przez założyciela Ethernet Boba Metcalfe z 1980 roku, które twierdzi, że „wartość sieci jest proporcjonalna do kwadratu liczby węzłów”, znane również jako „efekt sieci”. Podczas gdy giełdy rynków finanswoych polegają na podstawach fundamentalnych stosowanych do wyceny wartości spólek, takich jak stosunek C/Z (cena/zysk), wskaźniki szwajcarskich naukowców uważają, że “jeśli prawo Metcalfe’a tu obowiązuje,” wycena bitcoina może być łatwa.

Odkrycia ETH Zürich’s

Naukowcami kierował Spencer Wheatley, profesor przedsiębiorczości w ETH Zurich. Doszli oni do wniosku, że liczba użytkowników bitcoinów nie wspiera wzrostu wartości bitcoinów:

“Nasza analiza oparta na Metcalfe wskazuje obecne poziomy wsparcia dla rynku bitcoinów w przedziale od 22 do 44 miliardów USD, co najmniej cztery razy mniej niż obecny poziom” – stwierdzili naukowcy.

Jeśli mają rację, wartość rynkowa Bitcoin nie będzie wspinała się w górę, jak to miało miejsce w 2017 roku. Co gorsza, naukowcy twierdzą, że biorąc pod uwagę ścisłą korelację pomiędzy ceną BTC i pozostałych altcoinów, na krótkoterminowe ruchy innych kryptowalut najprawdopodobniej będą miały wpływ poprawki w bitcoinie (i vice versa), niezależnie od ich własnych względnych wycen.

Mrok, zagłada, unicestwienie?

Bitcoin może być obecnie w  „wielomiesięcznym trendzie bocznym”, według raportu ETH Zurich z marca, który również „identyfikuje istotną ale nie niespotykaną zawyżoną wartość rynkową Bitcoina.”

Nie jest to bezprecedensowe, ponieważ  badania ETH Zurich dokumentują również cztery takie rynkowe bańki spekulacyjne, które ostatecznie pękły. Trzy z czterech poprzednich baniek pękły w odpowiedzi na podstawowe problemy, takie jak upadek japońskiego Mt. Gox na skutek katastrofalnego naruszenia standardów bezpieczeństwa. Ale najnowsze pęknięcie bańki, jak twierdzą badacze, toskutek tego, ze bitcoin “zapadł się pod własnym ciężarem gdy cena zbliżyła się do 20 000 dolarów.”

Oprócz Mt. Gox, raport wskazuje na kilka innych kluczowych wydarzeń, które doprowadziły do pęknięcia bańki bitcoinowej, w tym:

  • Bazujący na Bitcoinie a oparty na schemacie Pozni system oszczędnościowo – inwestycyjny
  • Zakaz Banku Centralnego Chin zawierania przez instytucje finansowe transakcji rozliczanych w Bitcoin
  • Raporty, że Korea Południowa zakazuje wymiany bitcoinów pod koniec roku 2017
  • Ich badania obejmują również model elektronicznego okresowego prawa zasilania (LPPLS), który ma na celu “ostrzeganie przed niestabilnością rynku” i przewidywanie wypadków rynkowych.
LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]