Sąd rosyjski banuje komunikator Telegram niedługo po zakończonej sukcesem ofercie ICO

Aplikacja komunikacyjna Telegram została wyrokiem sądu rosyjskiego zablokowana zaledwie po kilku tygodniach od zakończonej przez spółkę ofercie ICO. Spółka zgromadziła prawie 2 mld dolarów amerykańskich w ramach dwóch pierwszych rund finansowania.

Sędzina Tagańskiego Sądu Okręgowego Yuliya Smolina wydała w piątek wyrok niekorzystny dla spółki Telegram, przyznając tym samym rację agencji Roskomnadzor, federalnemu organowi regulacyjnemu ds. mediów i komunikacji, który wnioskował o wydanie zgody na zablokowanie dostępu do aplikacji. Agencja uzasadnia swój wniosek niepodporządkowaniem się spółki prawu krajowemu.

Oficerowie wywiadu FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) wielokrotnie i bezskutecznie domagali się od spółki przekazania kluczy kryptograficznych stosowanych w komunikatorze Telegram, które są niezbędne do uzyskania dostępu do zaszyfrowanych wiadomości przesyłanych przez użytkowników tej aplikacji. FSB powoływała się na konieczność walki z zagrożeniem terrorystycznym.

Spółka stwierdziła jednak, że byłoby to bezpośrednim naruszeniem praw użytkowników aplikacji Telegram do prywatności i nie zgodziła się na przekazanie kluczy kryptograficznych. Sprawa zakończyła się w piątek w sądzie.

Twórca Telegram Pavel Durov w wywiadzie powiedział, że jego spółka uczyni wszystko, by obejść ten zakaz i wykorzysta wszelkie środki mające na celu uniknięcie blokady. Oznajmił także, że użytkownicy będą zmuszeni do użycia wirtualnej sieci VPN w celu zapewnienia sobie dostępu do aplikacji.

„Władza rządów nad firmami IT opiera się na pieniądzach. Rząd jest w stanie w dowolnym momencie zatopić akcje giełdowe wybranej spółki odcinając spółkę od rynku generującego przychody, zmuszając tym samym spółkę do podejmowania dziwnych ruchów (np. zeszłoroczne przeniesienie serwerów Apple iCloud do Chin)” – pisze Durov. „Telegram nie musi martwić się przychodami czy wpływami z reklam. Prywatność nie jest na sprzedaż, a podstawowe prawa człowieka nie powinny być niewolnikiem chciwości”.

Ok 9,5 mln użytkowników aplikacji Telegram to mieszkańcy Rosji.

Spółka Telegram ostatnio zakończyła druga rundę przedsprzedaży ICO i zgromadziła 1,7 mld dolarów m.in. w celu stworzenia Telegram Open Network (TON), ekosystemu blockchain z autorską kryptowalutą o nazwie Gram. Nie wiadomo jednak, czy spółka podejmie się publicznej oferty ICO, czy będzie zmuszona ograniczyć się do sumy zebranej w ramach przedsprzedaży.
Iran to kolejny kraj, w którym komunikator Telegram cieszy się sporą popularnością. Rząd tego kraju zapowiada, że w planach ma zakazanie tej aplikacji, uzasadniając swą decyzję tym, że spółka stojąca za komunikatorem Telegram rzekomo dąży do przekształcenia aplikacji w „platformę finansową”, której celem jest „osłabienie pozycji waluty narodowej Iranu”.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]