Ripple nawołuje rządy państwowe do położenia kresu epoce “Dzikiego Zachodu” na rynkach kryptowalut

Jeden z wysokich rangą przedstawicieli Ripple zwrócił się do organów regulacyjnych Wielkiej Brytanii z prośbą o zrewidowanie strategii rządowej odnośnie kryptowalut, zachęcając zarazem do rozważenia przez rząd wprowadzenia rozwiązań prawnych na podobieństwo państw takich jak Japonia.

Kryptowaluty często postrzegane są jako instrumenty finansowe mające na celu unikanie kontroli ze strony rządów oraz banków centralnych, ale waluta Ripple o nazwie XRP – trzecia największa pod względem kapitalizacji (26 mld dolarów amerykańskich) kryptowaluta na świecie – powoli wyłamuje się z tego schematu. Właściciele spółki Ripple zwrócili się bowiem do rządu brytyjskiego z prośbą o podjęcie inicjatywy mającej na celu wprowadzenia regulacji prawnych rynku krypto.

Dyrektor ds. regulacji w Ripple, Ryan Zagone, miał zaproponować brytyjskim organom regulacyjnym model rozwiązań skupiających się na trzech „filarach” – ochrona konsumentów, stabilność finansowa oraz środki mające na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy. Zagone miał podkreślić także, że proces legislacyjny powinien dążyć do wypracowania skutecznych środków zarządzania ryzykiem bez uszczerbku dla „ducha innowacyjności” napędzającego rynek krypto.

Przedstawiciel Ripple podczas wywiadu, w którym porównywał obecny system prawny z tym z epoki początków Internetu, miał powiedzieć:

„Obecnie znajdujemy się na etapie, w którym rynek krypto domaga się przejrzystości, podstawowych standardów oraz stabilności. Sądzę, że to jest doskonały moment, by zrewidować przyjętą przez rząd brytyjski i regulatorów rynków finansowych strategię «poczekamy, zobaczymy»”.

Przez lata polityka proinnowacyjna prowadzona przez rząd Wielkiej Brytanii była sojusznikiem wszelkich inicjatyw na bazie technologii blockchain, w tym kryptowalut, pomimo wielu głosów domagających się nadzoru i regulacji prawnych dla sektora krypto. Londyn szczyci się zresztą tym, że należy do światowych liderów sektora Fintech.

Czy Wielka Brytanii pójdzie w ślady Japonii i również wprowadzi do systemu prawnego rozwiązania pozwalające uznać bitcoina za legalna metodę płatności jak miało to miejsce w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie wprowadzono stosowne poprawki do ustawy o usługach płatniczych. Nowe prawo nakłada na japońskie giełdy kryptowalut obowiązek zgłoszenia do krajowych organów nadzoru rynków finansowych prowadzonej działalności celem otrzymania stosownej licencji giełdowej.

Regulacje, jak twierdzi Zagone, są kluczowe dla stabilności rynku i zachęcają do wejścia na rynek krypto nowych podmiotów. W Japonii uregulowanie rynku krypto przyczyniło się do pojawienia się na rynku graczy takich jak gigant bankowy SBI czy Yahoo Japan, które wystartowały z własnymi giełdami kryptowalut. Komunikator internetowy Line, wyceniany na 9 mld dolarów amerykańskich i mogący pochwalić się bazą użytkowników przekraczającą 600 mln kont, również złożyła aplikację do japońskich organów w celu uzyskania licencji na prowadzenie własnej giełdy kryptowalut.

Zagone nie ukrywa swojej aprobaty dla podejścia rządu japońskiego:

„Regulacje to swego rodzaju barierki na autostradzie, które umożliwiają nowym podmiotom bezpieczne wejście na rynek, a zwłaszcza inwestorom instytucjonalnym”.

Tymczasem Wielka Brytanii podejmuje szereg działań mających na celu lepsze rozpoznanie rynku kryptowalut, nie wykluczając wprowadzenia przyszłych regulacji tego sektora.
Brytyjska Specjalna Komisja Skarbu (UK Treasury Select Committee), złożona z polityków wszystkich partii w parlamencie brytyjskim, wyszła z inicjatywą przeprowadzenia kompleksowej analizy rynku kryptowalut pod kątem przyszłych regulacji prawnych.

“Najwyższy czas, by Whitehall oraz Westminster odrobili lekcje na temat rynku kryptowalut i mocno się zastanowili odnośnie przyszłych regulacji prawnych dla sektora krypto oraz blockchain” – powiedziała Alison McGovern, członek Komisji Specjalnej.

W marcu tego roku Kanclerz Skarbu (brytyjski odpowiednik ministra finansów) Philip Hammond oznajmił utworzenie Sekcji Specjalnej ds. Krypto-aktywów (Cryptoassets Task Force), w której skład wchodzą przedstawiciele Banku Anglii, Urzędu Regulacji Rynków Finansowych oraz Skarbu Państwa, którego zadaniem będzie skrupulatne przyjrzenie się rynkowi kryptowalut pod kątem ryzyka i korzyści dla finansów państwa.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]