Morgan Stanley: zachowanie Bitcoin przypomina bańkę na Nasdaq

Bank inwestycyjny Morgan stanley powiedział swoim klientom w notatce z 19 marca, że ceny bitcoinów zachowują się “zaskakująco podobnie” do indeksu giełdowego Nasdaq w 2000 roku.

Według Sheeny Shah, analityka tego giganta usług finansowych, badania sugerują, że wzrost i spadek Bitcoina naśladuje ideks Nasdaq, ale wydarzenia rozgrywają się “około piętnastu razy szybciej“.

“Rynek Niedźwiedzia na indeksie technologicznym Nasdaq od 2000 roku miał pięć spadków cen, średnio o zaskakująco zbliżoną kwotę 44 procent” – powiedziała Shah.

Porównanie jest ostatnią próbą w głównym nurcie finansów, majacą na celu wyjaśnienie bieżącego zachowania cen Bitcoin w czasie gdy największa z kryptowalut osiągnęła 20 000 USD w grudniu 2017 r., a następnie spadła poand 70% dwa miesiące później.

Gracze tacy jak Goldman Sachs kontynuowali narrację, że Bitcoin jest w bańce cenowej – firma twierdziła w lutym 2018 roku, że pęknięcie rzekomej bańki kryptowalutowej wpłynie na około 1% globalnego PKB.

BTC / USD nadal waha się w tym tygodniu granicach 8000 USD, a ceny wzrosły o prawie 1200 USD w ciągu 24 godzin po komentarzach ze strony organów nadzoru przed szczytem G20 w tym tygodniu, że kryptografia nie stanowi zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej.

Kontynuując objaśnienie korelacji Bitcoin i Nasdaq, Morgan Stanley wskazał również na zachowanie emisji i handlu z użyciem altcoinaTether (USDT).

Pod względem wartości nominalnej do 1 USD Tether znalazł się pod kontrolą zarówno branżową, jak i regulacyjną po tym, jak wahania emisji zdawały się przyczyniać do ruchów cen Bitcoin.

Niemniej jednak, jak twierdzi firma, wykorzystanie USDT jest “ciekawym rozwiązaniem“.

“W nadchodzących latach uważamy, że koncentracja rynku może w coraz większym stopniu dotyczyć transakcji krzyżowych pomiędzy kryptowalutami / tokenami, które będą przeprowadzane wyłącznie za pomocą rozproszonych ksiąg rachunkowych (ang: distributed ledgers), a nie za pośrednictwem systemu bankowego” – dodała nota.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]