Kopanie Bitcoina zaczyna być światowym problemem

Ekonomista Alex de Vries, który opublikował artykuł „Problem rosnącej energii Bitcoina” w czasopiśmie naukowym Joule, powiedział w finansowych mediach że kopanie Bitcoina będzie zużywać 0,5 procenta światowej energii do 2018 roku.

De Vries wnioskuje, że ponieważ sieć Bitcoina zużywa obecnie około 2,55 GW energii elektrycznej i zmierza w kierunku 7,67 GW w przyszłości (dla odniesienia, Irlandia zużywa 3,1 GW i Austria 8,2 GW), sieć ma duży problem, który szybko rośnie. Jednakże zauważa również, że rozwiązania takie jak Lightning Network mogą złagodzić sytuację.

Wydobywanie Bitcoinów wymaga energii do wykonywania obliczeń, które w rezultacie dają górnikom nagrodę w postaci Bitcoina. W połowie lutego doniesiono, że w 2018 r. wydobycie kryptograficzne w Islandii pochłonie więcej energii elektrycznej niż gospodarstwa domowe. Debata nad tym, czy mining Bitcoinów jest nadmiernie szkodliwy dla środowiska, jest postrzegana przez niektórych jako nieistotna, ze względu na duże zapotrzebowanie na Bitcoiny w niektórych krajach.

Pół procenta jest już dość szokujące. […] To skrajna różnica w porównaniu do zwykłego systemu finansowego, a to rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną z pewnością nie pomoże nam osiągnąć naszych celów klimatycznych.

– powiedział De Vries.

Ma on nadzieję, że jego artykuł zainicjuje rozmowy w tym temacie, ponieważ uważa, że świat potrzebuje „bardziej naukowych dyskusji na temat tego, dokąd ta sieć zmierza”.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]