Koniec z anonimowością w sieci Blockchain?

Jak wynika z tajnych dokumentów dostarczonych przez Edwarda Snowdena Amerykańskiej prasie 20 marca,  Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podobno jest w stanie zlokalizować nadawców i odbiorców Bitcoin na całym świecie,

Źródła wykorzystane w tym artykule zostały ujawnione pismu The Intercept, publikacji poświęconej “dziennikarstwu adwersarnemu” założonemu przez Glenna Greenwalda, Laurę Poitras i Jeremy Scahill po rewelacjach Edwarda Snowdena o masowym rekonesansie w 2013 roku.

NSA poradził sobie z tym poprzez stworzenie systemu do zbierania, analizowania i przetwarzania surowego globalnego ruchu internetowego za pomocą programu podszywającego się pod popularne oprogramowanie anonimizujące, zgodnie z innymi dokumentami z marca 2013 r.

OAKSTAR i MONKEYROCKET

Chociaż agencja była zainteresowana monitorowaniem niektórych konkurencyjnych kryptowalut, to Bitcoin (“zdecentralizowany cyfrowy system walutowy, w którym jednostki są znane jako Bitcoin lub BTC”) był jego głównym celem.

Śledzenie zostało przeprowadzone za pomocą tajnego programu nadzoru internetowego pod nazwą kodową OAKSTAR, który reprezentuje szereg tajnych korporacyjnych partnerstw, umożliwiajacych agencji monitorowanie komunikacji i pobieranie danych bezpośrednio z połączeń światłowodowych.

Usługa podobna do VPN o nazwie MONKEYROCKET, podprogram OAKSTAR, odegrała kluczową rolę w identyfikacji użytkowników Bitcoin. Zamiast ukrywać dane użytkownika, MONKEYROCKET wykorzystał sprzęt sieciowy w celu uzyskania danych z Europy, Bliskiego Wschodu, Azji i Ameryki Południowej.

W dokumentach NSA, MONKEYROCKET jest również określany jako “ usługa anonimizacji Internetu wspierająca walkę z terroryzmem“, uruchomiona latem 2012 r.

“Obecnie zarejestrowanych jest około 16 000 użytkowników, a strona generuje około 2000 wydarzeń dziennie … Iran i Chiny to dwa kraje o znaczącej liczbie użytkowników” – stwierdził raport.

MONKEYROCKET podlega przede wszystkim zarządzeniu 12333, które rozszerza kompetencje amerykańskich agencji wywiadowczych podczas badania obywateli USA. NSA wskazuje, że kluczowym elementem “długoterminowej strategii” dla projektu MONKEYROCKET było “przyciąganie celów związanych z terroryzmem, w tym bezpieczeństwo Al-Kaidy COMSEC, które NSA może następnie wykorzystać“.

W rezultacie NSA zebrała znaczną ilość danych użytkowników Bitcoin, w tym hasła, historię przeglądarki, a nawet adres MAC róznych urządzeń. Wszystkie te informacje wystarczyły, by zidentyfikować użytkowników konkretnych portfeli Bitcoin.

Nie tylko Bitcoin

W marcu 2013 r. NSA przedstawiła aktualizację dotyczącą działań związanych z gromadzeniem danych wywiadowczych za pomocą MONKEYROCKET, która skierowała Bitcoin i LibertyReserve, “2 z 3 najważniejszych wirtualnych walut“, którymi są zainteresowani.

LibertyReserve jest uważany za poprzednika Bitcoin, ale według źródeł prasowych, został stworzony z myślą o przestępczym zamyśle. Utowrzona na Kostaryce usługa cyfrowej waluty LibertyReserve została założona przez Arthura Budovsky’ego, który został ostatecznie aresztowany w związku z operacją prania pieniędzy w wysokości 6 miliardów dolarów, co doprowadziło do skazania go na 20 lat więzienia.

Pięć miesięcy po zamknięciu Liberty Reserve amerykańscy agenci federalni zatrzymali Rossa Ulbrichta, człowieka stojącego za największym na świecie rynkiem darkweb, Silk Road (ang: Jedwabny Szlak), gdzie transakcje przeprowadzano głównie za pomocą kryptowaluty Bitcoin.

Materiały Snowdena nie dają wielu informacji o tym, czy NSA i FBI rzeczywiście uczestniczyły w dochodzeniu w sprawie Jedwabnego Szlaku. Jednak sam Ulbricht twierdził, że wszystkie dowody przeciwko niemu zostały uzyskane przez NSA z naruszeniem czwartej poprawki i powinien zostać uznany za niewinnego w swoim procesie. Prokuratura odrzuciła jego teorię.

Monitorowanie kryptowaluty przez rządowe agencje nadzoru może budzić niepokój tych, którzy cenią kryptowalutę za jej anonimowość i zdecentralizowany charakter.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]