Jed McCaleb: Blockchain musi być zdecentralizowany

Jed McCaleb, współzałożyciel Ripple (XRP) i Stellar (XLM), a także twórca osławionej giełdy Mt.Gox, twierdzi, że kryptowaluty i ich technologia podstawowa, Blockchain, powinny pozostać zdecentralizowane, aby odnieść sukces w przyszłości.

W wywiadzie dla McCaleb powiedział, że jedyną inną udaną zdecentralizowaną siecią, jaką kiedykolwiek widział, jest Internet. W dość otwartej krytyce Ripple’a – firmy obsługującej protokół płatności, którą założył w 2013 r., ale od tego czasu odszedł – McCaleb stwierdził, że wdrożenie scentralizowanego protokołu płatności finansowych w kryptografii doprowadziłoby do “systemu, który nie jest lepszy niż SWIFT lub PayPal.” Kontynuował porównanie Internetu i Blockchain, mówiąc:

“Prawdziwa wizja polega na tym, że masz sieć podobną do internetu, w której każdy może brać udział […] To jest klucz do sukcesu.”

Wcześniej w tym tygodniu McCaleb wyjaśnił swoją wizję “uniwersalnej sieci płatności” opartej na Blockchain, zauważając jednocześnie, że uważa, iż cały kapitał zostanie zdigitalizowany przed rokiem 2028.

McCaleb nie jest jedyną wpływowa osobą  która publikuje komentarze na temat krypto i Blockchain w tym tygodniu. 22 marca Edward Snowden wyraził obawy podczas wywiadu, że Bitcoin (BTC) Blockchain jest “dewastująco publiczny“, nazywając księgę publiczną BTC (ang:public ledger) jej “długotrwałą wadą“.

Wcześniej w tym tygodniu, 21 marca, Jack Dorsey, dyrektor generalny Twittera i serwisu płatniczego Square powiedział, że widzi jedną przyszłą walutę wyłaniającą się dla świata i Internetu, dodając: “Osobiście wierzę, że to będzie Bitcoin“.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]