Japońska firma testuje Bitcoin Lighting Network

Trzeci największy dostawca energii elektrycznej w Japonii testuje rozwiązania oparte na kryptowalutach i protokole Lightning Network.

Trzeci największy dostawca energii elektrycznej w Japonii, jako jedna z pierwszych spółek na świecie, testuje właśnie pionierską technologię płatności opartych na walutach cyfrowych.

Rzecznik spółki Chubu Electric Power Co. oświadczył, że prowadzone testy technologii płatności w kryptowalutach w oparciu o wciąż rozwijany protokół Lightning Network, pozwalający znacznie obniżyć koszty ponoszone przez użytkowników walut cyfrowych, weszły w fazę weryfikacji koncepcji teoretycznej. Spółka opracowała testowane obecnie technologie przy współpracy z japońskim startupem Nayuta, który w swojej ofercie posiada rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy (IoT) i technologii opartych na walutach cyfrowych.

Spółka Chubu, która posiada ponad 200 ośrodków produkcji energii elektrycznej na terenie kraju i zatrudnia 15,000 pracowników, planuje wykorzystać technologię Lightning przy opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań pozwalających klientom płacić za usługi doładowania pojazdów elektrycznych.

Hidehiro Ichikawa, jeden z menedżerów Chubu Electric Power Co., zdradził, że testy te stanowią część szerszych badań marketingowych prowadzonych przez spółkę odnośnie kwestii wykorzystania walut cyfrowych w zastosowaniu w ramach rozwiązań IoT, choć jak zaznaczył, obecnie spółka nie ma oficjalnych planów wprowadzenia obsługi płatności przy użyciu protokołu Lightning.

Sytuacja spółki Chubu podobna jest to sytuacji wielu innych podmiotów, które wprawdzie zachwycone są możliwościami oferowanymi przez kryptowaluty, ale zarazem muszą zmagać się z ograniczeniami tej technologii. Na marginesie należy dodać, że spółka Chubu eksperymentuje już od dłuższego czasu z rozwiązaniami z pogranicza kryptowalut oraz IoT i nie ukrywa, że rozwiązania na na bazie technologii blockchain są – niestety – dość kosztowne.

Ichikawa poruszył kwestię kosztów tej technologii:

“Ponieważ wysokość pojedynczej opłaty za energię elektryczną jest relatywnie niska, [protokół Lightning] jest niezbędny w celu zredukowania opłat za transakcje realizowane w ramach publicznych blockchainów”.

Dyrektor generalny spółki Nayuta, Kenichi Kurimoto wierzy jednak, że obecnie prowadzone testy są wyraźnym sygnałem odnośnie przyszłego kierunku rozwoju tej branży – spółki z tej branży są żywotnie zainteresowane wykorzystaniem kryptowalut w ramach systemu opłat za usługi IoT, przy zastosowaniu protokołu Lightning jako efektywnego narzędzia redukcji kosztów obsługi tej sieci.

„Płatności w czasie rzeczywistym są niezbędnym elementem efektywnego wykorzystania technologii blockchain w ramach usług IoT. Pokazaliśmy, że zaproponowane rozwiązania na poziomie drugiej warstwy protokołu blockchain są jak najbardziej realistyczne z punktu widzenia obsługi systemu płatności”, dodał Kurimoto.

Protokół Lightning + energia elektryczna = <3

W testowanie tej technologii zaangażowane są nie tylko spółki Chubu i Nayuta.
W celu zaprezentowania działania protokołu Lightning w ramach ekosystemu IoT, inżynierowie podłączyli węzeł Lightning do cyfrowej ładowarki pojazdów elektrycznych i podpięli ją do pojazdu. Do współpracy zaproszono japoński startup Infoteria, którego programiści opracowali dedykowaną aplikację mobilną pozwalającą użytkownikowi wygodnie sterować procesem ładowania pojazdu.
Po kliknięciu ikonki “wyślij” aplikacja łączy się poprzez sieć Wi-Fi lub Bluetooth z ładowarką i uruchamia proces ładowania.
Poniższy materiał obrazuje działanie tego rozwiązania:

Warto podkreślić, że w testach nie zastosowano autentycznych bitmonet, jak czynią to niektórzy „nierozważni” eksperymentatorzy. W celu większej kontroli nad procesem, w ramach zamkniętej sieci testowej użyto specjalnych tokenów imitujących działanie bitmonet.

Test zakończył się powodzeniem i pokazał, że technologia Lightning jest w stanie szybko i sprawnie poradzić sobie z nawet niewielkimi opłatami z tytuły doładowania pojazdu elektrycznego.
Rzecznik spółki Nayuta, Hitomi Moriyama, w wywiadzie wspomniał także, że głęboko wierzy, iż podobne rozwiązania w znajdą w przyszłości zastosowanie na parkingach publicznych. Użytkownik będzie miał możliwość skorzystania z wygodnej formy płatności w walucie cyfrowej (wspartej protokołem Lightning) i opłacić usługę ładowania baterii swojego pojazdu elektrycznego tak samo wygodnie, jak przy użyciu powszechnie obecnie stosowanych kart kredytowych czy debetowych.

„[Lightning] umożliwi dostarczenie rozwiązań dla wysoce niezawodnych systemów zarządzania procesem doładowania baterii przy zachowaniu niskich kosztów obsługi”, oświadczył rzecznik.

Znaczenie dla branży i perspektywy na przyszłość

Choć podobne rozwiązania były już testowane w ramach różnych technologii na bazie blockchain, testy prowadzone przez Chubu mają o tyle duże znaczenie, że jest to liczące się na rynku japońskim przedsiębiorstwo posiadające olbrzymią ilość klientów oraz fakt, że w projekt zaangażowane są podmioty pokładające spore nadzieje w tej technologii i aktywnie ją rozwijające.

Jak zaznaczył Ichikawa, eksperyment przeprowadzony przez Chubu znajduje się dopiero w fazie weryfikacji konceptu teoretycznego i na tym etapie nie jest w stanie podzielić się informacjami odnośnie wpływu testowanych rozwiązań na oferowane przez spółkę obecnie i w przyszłości usługi, a tym bardziej informacji odnośnie środków finansowych przeznaczonych na projekt.

Spółka Nayuta zamierza jednak kontynuować prace nad tą technologią i ją dalej rozwijać.

„Planujemy dalszy rozwój technologi i mamy nadzieję opracować optymalne rozwiązania odnośnie systemów powstałych na bazie połączenia technologii Lightning Network i usług IoT”, oświadczył Moriyama.

Kurimoto dodał także, że obecnie Nayuta pracuje nad rozwiązaniami zapewniającymi kompatybilność oferowanego przez spółkę oprogramowania z innymi kluczowymi i popularnymi na rynku aplikacjami protokołu Lightning.

Z myślą o przyszłości, Kurimoto poczynił już kolejne kroki mające na celu dalsze zacieśnienie współpracy swojego zespołu z twórcami protokołu Lightning i wspólne opracowywanie przyszłych rozwiązań opartych na tej technologi.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]