Górnicy wydali prawie $800M na karty graficzne w 2017 roku

W dzisiejszych czasach naprawdę nie możesz zatkac uszu próbując nie słyszeć o Bitcoinie lub innej kryptowalucie, gdyż tematyka ta zdominowała przekazy informacyjne nawet pozornie nie powiązanych ze sobą sektorów gospodarki.

Bitcoin wystartował w wielkim stylu w 2017 roku i nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie nastąpiło spowolnienie – jego wartość wciąż rośnie. Nic więc dziwnego, że w 2018 roku wszyscy będą chcieli to wykorzystać. Jeśli myślisz o zagłębieniu się w tematykę kopania Bitcoin lub Ethereum, nie ominie cię temat kart graficznych i ich cen.

Według raportu firmy Jon Peddie Research górnicy napędzili sprzedaż kart graficznych i wydali na ten nieodzowny dla każdego kopacza ekwipunek ponad $776M.

Oznacza to, że osoby kopiące kryptowaluty (górnicy, kopacze, ang. miners) kupiły przeszło 3 miliony kart graficznych. Marką ciesząca się największym uznaniem górników jest AMD. Po piętach depcze mu firma nVIDIA.

Niemniej jednak globalna sprzedaż kart graficznych spadła o 4.8%. Jak to jest możliwe? Powodem mogą być rosnące ceny.

„Gaming był głównym motorem napędzającym sprzedaż kart graficznych i ten trend się utrzyma, wspierany przez zapotrzebowanie ze strony kopiących kryptowaluty” – komentuje dr Jon Peddie, szef JPR, cytowany we wspomnianym raporcie.

Poza tym, Peddie twierdzi, że najkorzystniejszym sposobem wykorzystywanym przez graczy, może być kopanie kryptowalut w czasie, kiedy nie używają swoich komputerów do grania w gry (np.: Tomb Rider). Mogą oni w ten sposób, przynajmniej w części, zrekompensować sobie wysokie części podzespołów.

Główną ideą kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest to, że są generowane i przekazywane między poszczególnymi osobami, bez polegania na organach centralnych, takich jak tradycyjne banki lub rządy. Górnicy zachecani są do wydobycia kryptowalut głównie dlatego, że mogą używać zwykłego komputera PC do ich wydobycia. Wiele kryptowalut, takich jak Ethereum, używa technik twardego haszowania pamięci (ang. hard-hashing), dlatego wymagany jest komputer PC z GPU posiadajacym dużą ilość pamięci graficznej.

 

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]