Rosyjsko-ukraiński gang cyberprzestępców rozbity

Rosyjsko-ukraiński gang cyberprzestępców aresztowanych w Hiszpanii rzekomo używał BTC do wyprania $1 240 000 000.

Hiszpańska policja aresztowała grupę hakerów wywodzących się z Rosji i Ukrainy, którzy podobno ukradli ponad $1 240 000 000  z różnych instytucji finansowych na całym świecie. Cyberprzestępcy przekształcali nielegalnie zdobyte fundusze w Bitcoiny.

Jak twierdzi hiszpańska policja i Europol, przywódca gangu, Ukrainiec Denis K. i trzej jego podejrzani współsprawcy z Rosji i Ukrainy zostali zidentyfikowani, wyśledzeni i zgarnięci w Alicante w Hiszpanii. W ciągu ostatnich 5 lat przestępcom podobno udało się uciec z kwotą przekraczającą 1 240 000 000 USD z ponad 100 instytucji finansowych w różnych krajach.

W niektórych przypadkach hakerzy mogliby zdobyć 10 000 000 euro na jeden skok i skutecznie uciec z tych funduszy. Według władz hiszpańskich prawie 50 rosyjskich banków padło ofiarą ataków hakerów i straciło znaczne fundusze.

Gang wysyłał e-maile phishingowe zawierające złośliwe załączniki do urzędników bankowych, atakując w ten sposób wewnętrzne sieci bankowe złośliwym oprogramowaniem, które umożliwiły im kontrolowanie sprzętu, którego dotyczy problem. W rezultacie sprawcy byli w stanie wypłacić nieograniczoną sumę pieniędzy z zaatakowanych bankomatów.

Warto zauważyć, że zamiast wydawać skradzione pieniądze, gang zamieniał je na bitcoiny. Kryptowaluta została następnie zainwestowana w różne aktywa, w tym nieruchomości i pojazdy w Hiszpanii.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]