Estonia: nie będzie Estcoina?

Finansowe media informują, że Estonia wycofała się ze swojego planu wyemitowania narodowej kryptowaluty Estcoin po krytyce ze strony prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego oraz lokalnych banków.

Dyrektor zarządzający estońskiego programu e-rezydentury, Kaspar Korjus, zaproponował stworzenie i wydanie Estcoina w sierpniu zeszłego roku. Oprócz tego, że stałby się narodową wirtualną walutą Estonii, Estcoin przekształciłby się również w oficjalną walutę dla programu e-rezydentury. W programie Estcoin stanowiłby zachętę dla obcokrajowców korzystających z elektronicznej identyfikacji Estonii do zdalnego podpisywania dokumentów i zakładania firm.

Draghi powiedział we wrześniu, że „żadne państwo członkowskie nie może wprowadzić własnej waluty; walutą strefy euro jest euro”. Według Siima Sikkuta, urzędnika odpowiedzialnego za krajową strategię IT, Estcoin będzie teraz tylko impulsem dla e-rezydentów.

Uzgodniliśmy w rozmowach z politykami, że Estcoin będzie postępował jako środek do transakcji wewnątrz społeczności e-rezydentów. Innych opcji nie ma. Nie budujemy nowej waluty.

– mówił Sikkut w wywiadzie.

Korjus potwierdził oświadczenia Sikkuta mówiąc, że „społecznościowy Estcoin” wciąż jest analizowany. Dodał, że Estcoin zdecydowanie nie będzie narodową kryptowalutą. 

Stanowisko Draghiego wspierał gubernator Banku Estonii, Ardo Hansson, który skarżył się na fałszywe raporty dotyczące Estcoina napływające od agencji rządowych.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]