Aktualny kurs
$
24h Maximum:
24h Minimum:
1h Maximum:
1h Minimum:


Ripple

Ripple (ticekr: XRP) to kryptowaluta zasilana przez peer-to-peer, zaprojektowana w celu bezproblemowej współpracy z Internetem, aby umożliwić szybki, bezpośredni i bezpieczny sposób wysyłania płatności w Internecie. Ripple to system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), system wymiany walut i przekazów pieniężnych. Inną nazwą jest protokół transakcyjny Ripple (RTXP) lub protokół Ripple.

Jest zbudowany na rozproszonym, otwartym protokole internetowym, księgach konsensusowych consensus ledger)  i własnej walucie o nazwie XRP. Wydany w 2012 roku program Ripple umożliwia “bezpieczne, natychmiastowe i prawie bezpłatne globalne transakcje finansowe dowolnej wielkości bez żadnych obciążeń zwrotnych”. Obsługuje tokeny reprezentujące walutę fiducjarną, kryptowalutę, towar lub dowolną inną jednostkę wartości, taką jak przebyte mile lotnicze lub darmowe minuty telefoniczne.

Ripple to nowoczesna technologia, która pozwala przeprowadzać bardzo tanie transakcje międzynarodowe. Dzięki Ripple możemy dokonać płatności bez interakcji centralnego ośrodka kontroli i pośredników, dzięki czemu znacząco obniżają się koszty transakcji. Warto wspomnieć również i o tym, że kryptowaluta Ripple w postaci tokena Ripple może pełnić także funkcję rozliczeniową.

Historia

Program Ripple został po raz pierwszy wdrożony w 2004 r przez Ryana Fuggera, programistę w sieci Web w Vancouver, w Kanadzie. W 2005 roku Fugger zaczął budować Ripplepay jako usługę finansową, aby zapewnić bezpieczne opcje płatności członkom społeczności internetowej za pośrednictwem globalnej sieci. Na podstawie tego protokołu nowy cyfrowy system walutowy pojawił się w maju 2011 r., dla którego wystawiono własną kryptowalutę XRP. Doprowadziło to do opracowania w 2011 roku nowego systemu Ripple autorstwa Jeda McCaleba. Został zaprojektowany, aby wyeliminować poleganie Bitcoina na scentralizowanych giełdach, zużywać mniej energii niż Bitcoin i wykonywać transakcje dużo szybciej niż Bitcoin.

Protokół Ripple został uruchomiony w 2012 roku, jego głównym celem jest zapewnienie “bezpiecznych, natychmiastowych i prawie bezpłatnych globalnych operacji pieniężnych o dowolnej wielkości bez żadnych obciążeń zwrotnych”.

Czym różni się Ripple od pozostałych kryptowalut?

Ripple nie posiada możliwości kopania i jest skoncentrowany przede wszystkim na płatnościach na rynku finansowym. Największą zaletą kryptowaluty jest bardzo szybki czas potwierdzania transakcji, który na dzień dzisiejszy wynosi niecałe 4 sekundy. Ripple identycznie jak Bitoin korzysta z blockchaina. Kryptowaluta może pochwalić się także większą przepustowością transakcji niż Bitcoin.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]