Aktualny kurs
$
24h Maximum:
24h Minimum:
1h Maximum:
1h Minimum:


Monero

(“Moneta” – Esperanto) (XMR) – to kryptowaluta z otwartym kodem źródłowym, oparta na technologii blockchain. Została stworzona w kwietniu 2014 roku. Działa na systemach Windows, Mac, Linux, Android i FreeBSD. W przeciwieństwie do kryptowaluty, które pochodzą od Bitcoina, Monero jest oparty na protokole CryptoNote i ma znaczące różnice algorytmiczne związane z zaciemnianiem (“mieszaniem”) danych wewnątrz łańcucha blokowego.

Jest oznaczony tickerem XMR. Wydobywanie Monero opiera się na zasadzie PoW (Proof-of-work): górnicy otrzymują nagrodę za rozwiązywanie problemów kryptograficznych, w wyniku czego co dwie minuty nowy blok jest dodawany do sieci blockchain. W przeciwieństwie do wielu innych kryptowalut, emisja Monero nie jest ograniczona.

Historia

Główną różnicą między Monero i innymi kryptowalutami jest użycie protokołu CryptoNote do szyfrowania transakcji. Protokół ten działa na zasadzie podpisu ringowego, w którym każdy członek dowolnej zamkniętej grupy może pozostawić podpis elektroniczny – ale osoba, która to zrobiła, nigdy nie będzie znana. Ponadto protokół zapewnia pasywne miksowanie samych transakcji, tak aby wszystkie były anonimowe. Jednak anonimowość wymaga dużych zasobów, przede wszystkim pamięci: transakcje Monero zajmują średnio 8 razy więcej miejsca niż transakcje Bitcoin.

Kapitalizacja rynkowa w wysokości 1,447 miliarda USD przybliża kryptowalutę blisko pierwszej dziesiątki pod względem tego wskazania.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]