Aktualny kurs
$
24h Maximum:
24h Minimum:
1h Maximum:
1h Minimum:

Ethereum Classic (ticker:  ETC) jest ogólnodostępną, publiczną, rozproszoną platformą obliczeniową opartą na blockchain, oferującą funkcjonalność inteligentnego kontraktowania (skryptowania). Zapewnia zdecentralizowaną wirtualną maszynę typu Turing-complete, zwaną Ethereum Virtual Machine (EVM), która może wykonywać skrypty za pomocą międzynarodowej sieci publicznych węzłów. Ethereum Classic dostarcza również token wartości zwany “klasycznym ether”, który może być przenoszony pomiędzy uczestnikami, przechowywany w portfelu kryptowalutowym i służy do kompensacji węzłów uczestników dla wykonanych obliczeń.

Klasyczny token ether jest sprzedawany na giełdach kryptowalutowych pod symbolem ETC. Gas, mechanizm ustalania cen w transakcjach wewnętrznych  służy do zapobiegania spamowi w sieci i alokacji zasobów proporcjonalnie do zachęt oferowanych przez żądanie.

Historia

W maju 2016 r. fundusz venture capital o nazwie The DAO, zbudowany na Ethereum, zgromadził około 168 milionów USD, z zamiarem inwestowania w projekty oparte na inteligentnych kontraktach. W tym samym miesiącu opublikowano artykuł opisujący luki w zabezpieczeniach za pomocą dokumentu DAO, który może umożliwić kradzież eterów. W czerwcu 3,6 miliona Eteru (około 50 milionów USD) zostało pobrane z kont w DAO i przeniesione na inne konto bez zgody właścicieli, wykorzystując jedną z luk, które zostały zgłoszone w maju.

Członkowie społeczności DAO i Ethereum zastanawiali się, jakie ewentualne działania należy podjąć w celu rozwiązania problemu.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]