Aktualny kurs
$
24h Maximum:
24h Minimum:
1h Maximum:
1h Minimum:


Dash

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie i praktycznie każdego dnia powstają nowe kryptowaluty. W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o kryptowalucie Dash, która znana jest także jako Darkcoin albo Xcoin.

Dash (ticker: DASH) to kryptowaluta z otwartym kodem źródłowym, oparta na oprogramowaniu Bitcoin. Oprócz zestawu funkcji Bitcoin oferuje natychmiastowe transakcje (InstantSend) i anonimowe transakcje (PrivateSend). Kryptowaluta została opracowana przez Evana Duffield, który jako pierwszy zaproponował swoją pracę dotyczącą anonimowości transakcji Bitcoin, ale jego twórcy odmówili wprowadzenia zmian w kodzie źródłowym. Dash działa od początku 2014 roku, otrzymując obecną nazwę w 2015 roku.

Co to jest Dash?

W dzisiejszych czasach kryptowaluta Dash przez wielu specjalistów uznawana jest za najbezpieczniejszą, jeżeli weźmie się pod uwagę prywatność użytkowników. Dash umożliwia przeprowadzanie bardzo bezpiecznych i co najważniejsze niezwłocznych transakcji. Cechą charakterystyczną jest dwustopniowa sieć p2p, która dostarcza pełny wachlarz usług dla całej sieci. Każdy użytkownik może błyskawicznie wysłać i zamknąć każdą transakcję, bez żadnego nadzoru z góry.

Dash oparty jest na blockchain i współpracuje z mechanizmem konsensusu Proof of Work (PoW). Górnicy próbują rozwiązywać złożone problemy w podobny sposób jak Bitcoin, otrzymując nagrodę za swoje rozwiązanie i dodając nowy blok 2 MB do blockchain.

Historia

Dzięki wysokiemu poziomowi ochrony i szybkości transakcji popularna jest kryptowaluta Dash. Od września 2017 r. monety Dash można kupować i sprzedawać za pośrednictwem połączonego konta bankowego na londyńskiej giełdzie cryptoIO CEX.IO. Na początku października okazało się, że Dash zacznie wspierać platformę chmurową bankowości osobistej Wirex.

Jednym z zadań sieci węzłów nadrzędnych jest wykonywanie transakcji PrivateSend: w celu uzyskania anonimowości transakcji przesłana kwota jest podzielona na kilka równych części.

Szybkość kryptowaluty

Czas potwierdzania bloku w przypadku kryptowaluty Dash jest niemal 4 razy szybszy niż w przypadku Bitcoina. Co więcej bardzo rzadko zdarzają się zatory sieci. Warto wspomnieć również i o tym, że Dash posiada dodatkową usługę InstantSend, która umożliwia przeprowadzenie błyskawicznych transakcji w przeciągu kilku sekund.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]