Aktualny kurs
$
24h Maximum:
24h Minimum:
1h Maximum:
1h Minimum:O kryptowalutach robi się coraz głośniej. Coraz większa ilość osób zaczyna interesować się tego typu inwestowaniem, które umożliwia anonimowość, komfort przeprowadzanych transakcji i zysk. Największą, najbardziej popularną i zarazem najbardziej bezpieczną walutą jest Bitcoin

Bitcoin to kryptowaluta i system płatności na całym świecie. Jest to pierwsza zdecentralizowana waluta cyfrowa, ponieważ system działa bez banku centralnego lub pojedynczego administratora. Sieć działa w trybie peer-to-peer, a transakcje odbywają się między użytkownikami bezpośrednio, bez pośrednika.

Transakcje te są weryfikowane przez węzły sieci za pomocą kryptografii i zapisywane w publicznej księdze rozproszonej zwanej blockchain. Bitcoin został wymyślony przez nieznaną osobę lub grupę ludzi pod nazwą Satoshi Nakamoto i wydany jako oprogramowanie open source w 2009 roku. Bitcoiny są tworzone jako nagrody za proces znany jako górnictwo. Można je wymieniać na inne waluty, produkty i usługi. Od lutego 2015 r. Ponad 100 000 posredników i uzytkowników akceptowało bitcoiny jako płatność.

Historia

Jednym z pierwszych zwolenników, użytkowników i udziałowców w bitcoin był odbiorca pierwszej transakcji Bitcoin, programista Hal Finney. Finney pobrał oprogramowanie Bitcoin w dniu, w którym został wydany, i otrzymał 10 bitcoinów od Nakamoto w pierwszej na świecie transakcji bitcoin. Innymi wczesnymi kibicami byli Wei Dai, twórca bitcoinowych poprzedników b-money, oraz Nick Szabo, twórca bitcoinowego poprzednika bitowego złota. Początkowo szacuje się, że Nakamoto wydobyło milion bitcoinów.

W 2010 Nakamoto przekazał klucz alertu sieciowego i kontrolę repozytorium kodu Bitcoin Core Gavinowi Andresenowi, który później stał się głównym programistą w Bitcoin Foundation.

Cechy waluty

BitCoin jest walutą o otwartym kodzie źródłowym. Dostęp do niej może mieć każdy. Jest ona walutą anonimową. Wszystkie transakcje dokonywane z udziałem tej waluty są jawne, ale utajnione są dane dotyczące stron wymiany. Struktura tej kryptowaluty opiera się na zasadach matematyki i kryptografii, co uniemożliwia jej fałszowanie i dodrukowanie. Wartość tej waluty ustala wolny rynek i popyt, jest ona niezależna od rządów i banków, ma charakter ograniczony, a jej wydobycie jest ciężkie. Sprawia to, że jest walutą odporną na inflację, a inwestowanie w nią przypomina nieco inwestycję w złoto.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]