Co to jest scentralizowana giełda kryptowalut?

Scentralizowana giełda kryptowalut – co to takiego?

Jest to wyspecjalizowana platforma internetowa i najpopularniejsza forma handlu kryptowalutami.

Na giełdach tego typu można sprzedawać lub kupować kryptowaluty przy użyciu waluty fiducjarnej (para waluta fiducjarna/kryptowaluta, często stosowane jest także określenie para fiat/krypto) oraz sprzedawać lub kupować kryptowaluty przy użyciu innych kryptowalut (handel w parach kruptowaluta/kryptowaluta, inaczej para krypto/krypto). Platformy tego typu można traktować jako swoisty rynek internetowy dla całego ekosystemu kryptowalutowego.

2.

Co rozumiemy pod określeniem „scentralizowana” w odniesieniu do giełdy?

Pod pojęciem „centralizacji” (czy też systemu scentralizowanego) rozumiemy relację podmiotów opartą na zaufaniu – powierzamy nasze środki instytucji (giełdzie) i to ona tymi środkami od tego momentu zarządza.

W przeszłości określenie „scentralizowana/y” stosowano w odniesieniu do wszelkich instytucji zarządzających środkami finansowymi.

Instytucja określana mianem scentralizowanej działa na zasadzie pośrednika, który zarządza aktywami będącymi przedmiotem handlu. W przypadku takiej instytucji scentralizowanej jaką jest bank, klient składający depozyt oddaje tym samym swoje środki do dyspozycji banku, który od tego momentu nimi zarządza.

W większości przypadków jest to bezpieczniejsza forma zarządzania pieniędzmi, niż czynie tego samodzielnie. Banki posiadają szereg zabezpieczeń i specjalne zespoły pilnujące pieniędzy swoich klientów. Banki oferują także szereg wartościowych usług, takich jak udzielanie kredytów, z których korzystać mogą zaufani klienci banku.

Scentralizowane giełdy kryptowalut działają podobnie jak banki. Użytkownicy mają możliwość zdeponowania środków pieniężnych na giełdzie. Giełda zarządza środkami swoich klientów, ale ponieważ instytucja ta ma charakter scentralizowany, klient w zamian za oddanie pełnej kontroli nad rachunkiem giełdzie otrzymuje w razie problemów (np. zagubienie hasła dostępu do rachunku) wsparcie ze strony giełdy i może odzyskać dostęp do rachunku dzięki funkcji uwierzytelniania dwuetapowego (tzw. 2FA). Powierzenie środków pośrednikowi (giełdzie) eliminuje potrzebę bezustannego nadzorowania swojego rachunku przez klienta. Znanych jest wiele przypadków, gdy inwestorzy stracili setki tysięcy dolarów w wyniku utraty klucza prywatnego, co wiąże się z permanentną utratą dostępu do portfela oraz środków na nim przechowywanych. Jeśli inwestorzy ci powierzyliby swoje środki scentralizowanej giełdzie, nie było by najmniejszego problemu z odzyskaniem dostępu do portfela – w takim przypadku wystarczy skorzystać z prostej procedury uwierzytelniającej.

3.

Czym różni się giełda scentralizowana od zdecentralizowanej?

Kryptowaluty i technologia blockchain z natury mają charakter zdecentralizowany, co siłą rzeczy umożliwia decentralizację giełd.

Najprościej rzecz ujmując, zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX) eliminuje potrzebę pośrednika dzięki zastosowaniu inteligentnego „ekosystemu bez pośredników” (and. trustless environment). Transakcji dokonuje się w postaci inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts) oraz transakcji niepodzielnych (ang. atomic swaps), dzięki czemu waluta nie wymaga depozytu pośredniczącego – jest to tzw. system peer-to-peer (użytkownik-użytkownik). Rynki DEX na chwilę obecną nie są zbyt popularne, co wynika w dużej mierze z faktu, że jest to rozwiązanie relatywnie nowe, ale prognozuje się, że roku 2018 będzie rokiem dynamicznego rozwoju tych giełd i ich popularność zacznie systematycznie rosnąć.

4.

Czy wszystkie giełdy scentralizowane umożliwiają handel parami fiat/krypto?

Nie.

Wszystkie giełdy umożliwiają handel parami krypto/krypto (np. zakup 1 BTC w ramach transakcji sprzedaży 9 ETH), ale nie wszystkie obsługują handel parami fiat/krypto (np. zakup 1 ETH przy sprzedaży 900 dolarów amerykańskich). Najpopularniejsze giełdy oferujące handel takimi parami to:

  • Coinbase – najpopularniejsza na świecie giełda kryptowalut; oferuje wsparcie dla walut Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin oraz Ethereum
  • Gemini – giełda z siedzibą w Nowym Jorku o wysokim standardzie odnośnie regulacji. Oferuje wsparcie dla Bitcoin i Ethereum
  • Kraken – giełda oferuje wiele par fiat/krypto, których lista dostępna jest na witrynie internetowej giełdy
  • Robinhood – popularny serwis tradingowy oferujący pary fiat/krypto z Bitcoinem i Ethereum.

 

 

5.

Czy wysokość wolumenu obrotów na giełdzie ma znaczenie?

Im większy wolumen obrotów na giełdzie, tym mniejsza zmienność kursów oraz ryzyko manipulacji kursem aktywów.

Jeśli dla przykładu Alicja planuje nabyć 1 BTC na danej giełdzie po cenie rynkowej wynoszącej 10,000 dolarów amerykańskich, a wolumen obrotów na tej giełdzie jest na bardzo wysokim poziomie, to istnieje bardzo duża szansa, że nabędzie 1 BTC prawie natychmiastowo. Jeśli natomiast wolumen na tej giełdzie jest na niskim poziomie, istnieje ryzyko, że oferty sprzedaży po cenie rynkowej wynoszącej 10,000 dolarów nie wystarczą do zapełnienia zlecenia Alicji i będzie ona zmuszona uzupełnić je o oferty sprzedaży po wyższej cenie. Oznacza to, że straci ona pieniądze i jednocześnie podbije cenę rynkową BTC.

 

6.

Czy scentralizowane giełdy kryptowalut są bezpieczne?

Żadna giełda nie jest w stu procentach odporna na ataki hakerskie.

Ataki hakerskie towarzyszą kryptowalutą od początku ich istnienia, ale w większości przypadków takich ataków poszkodowane giełdy pokrywały straty klientów z własnej kieszeni. Rynki DEX są wprawdzie niemożliwe do zaatakowania, ale użytkowników korzystający z tego typu giełda muszą szczególnie dbać o to, by nie stracić bezpowrotnie dostępu do rachunku (np. poprzez zagubienie klucza prywatnego). Giełdy scentralizowane oferują poziom bezpieczeństwa porównywalny z tradycyjnymi bankami.

7.

Czy do otwarcia rachunku na giełdzie wymagana jest procedura potwierdzenia tożsamości?

Regulacje odnośnie tej kwestii w wielu krajach nie są do końca sformalizowane, ale giełdy najczęściej ograniczają się do minimum, jeśli chodzi o procedurę potwierdzenia tożsamość.

Wiele giełd umożliwia otwarcie rachunku bez wymogu potwierdzenia tożsamości, ale najczęściej rachunki tego typu wprowadzając ograniczenia odnośnie wysokości depozytów i wypłat z rachunku. Podstawowa weryfikacja tożsamości wymaga przekazania zdjęcia paszportu bądź dowodu tożsamości oraz przejście dwuetapowej procedury weryfikacyjnej (2FA). Zabezpieczenie 2FA ma postać sekretnego hasło generowanego co ok. 30 sekund (najczęściej), które wymagana jest przy każdorazowym logowaniu się użytkownika na konto. Do obsługi tej procedury wymagane jest posiadanie przez użytkownika telefonu, na który wysyłane jest jednorazowe hasło.

 

8.

Które giełdy mogą pochwalić się największym wolumenem obrotów oraz ilością oferowany par z kryptowalutami?

Giełdy kryptowalut to stosunkowo nowe instytucje, które dynamiczne się rozwijają i zaczynają zdobywać coraz większą popularność, ale już teraz można wyróżnić wśród nich te, które regularnie notują wysokie wolumeny obrotów oraz posiadają bogatą ofertę walut cyfrowych.

  • Choć giełda ta wystartowała zaledwie w 2017 roku, znajduje się ona czołówce jeśli chodzi o wolumen obrotów. Giełda ta posiada siedzibę w Chinach i cieszy się ta dużą popularnością, że większość nowych altcoinów po zakończeniu ICO przenosi się na tę giełdę. Wysokość wypłat z konta różni się w zależności od stosowanej procedury weryfikacji – weryfikacja pierwszego poziomu umożliwia wypłacenie do 2 Bitcoinów na dzień, natomiast weryfikacja drugiego poziomu umożliwia wypłaceni do 100 Bicoinów dziennie.
  • Bittrex to znana giełda kryptowalut z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Choć najpopularniejszymi walutami cyfrowymi na tej giełdzie są BTC i ETH, Bittrex oferuje ponad 250 różnych par walutowych. Giełda ta jest popularna wśród początkujących inwestorów krypto z racji przyjaznego i czytelnego interfejsu użytkownika.

 

  • Giełda posiada siedzibę w Hongkongu i należy do grupy najstarszych instytucji tego typu; pod względem wolumenu obrotów plasuje się w pierwszej dziesiątce giełd kryptowalut.
  • Choć wiele z giełd z Korei Południowej dotkliwie odczuło nagonkę na giełdy kryptowalut prowadzona przez rząd południowokoreański, Upbit zdołała utrzymać się na szczycie, a nawet udało się jej pobić w styczniu 2018 roku rekord wszech czasów pod względem odnotowanego wolumenu obrotów.

 

  • Global Digital Asset Exchange to jest blisko związana z giełdą Coinbase, jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. GDAX nie jest zbyt przyjazna dla początkujących inwestorów, ale cieszy się ogromną popularnością wśród margin traderów oraz traderów handlujących parami fiat/krypto i krypto/krypto. Użytkownicy tej giełdy mają zapewnione przez agencję Federal Deposit Insurance Corporation zabezpieczenie depozytu do 25,000 dolarów amerykańskich. Choć giełda ta oferuje znacznie więcej możliwości niż Coinbase, stworzona został ona w innym celu – Adam White, wiceprezydent Coinbase, określił to w ten sposób: „Coinbase stworzono z myślą o klientach detalicznych, natomiast GDAX ma za zadanie kojarzyć doświadczonych oraz profesjonalnych traderów”.

 

Artykuł ten nie ma charakteru poradnika dla inwestora. Każda decyzja transakcyjna wiąże się z określonym ryzykiem, dlatego też przed przystąpienia do handlu zaleca się samodzielną analizę rynku.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]