Chrome blokuje wszystkie rozszerzenia które kopią kryptowaluty

Po Facebooku i Twitterze teraz Google rozprawiło się ze złośliwymi rozszerzeniami kryptowalut instalowanych w przeglądarce Chrome.

Do tej pory zasady sieciowe Google Chrome zezwalały na wydobywanie kryptowalut w rozszerzeniach, o ile jest to pojedynczy cel rozszerzenia, a użytkownik jest odpowiednio informowany o zachowaniu podczas wydobywania.

“Niestety około 90 procent wszystkich rozszerzeń ze skryptami wyszukiwania, które programiści próbowali przesłać do Chrome Web Store, nie spełniało tych zasad i zostało odrzuconych lub usuniętych ze sklepu,” James Wagner, Product Manager platformy Extensions, powiedział na blogu w ostatni poniedziałek.

“Od dzisiaj Chrome Web Store nie będzie już akceptował rozszerzeń, które kopiują kryptowaluty” – dodał Wagner

Istniejące rozszerzenia, które kopiują kryptowaluty, zostaną usunięte z Chrome Web Store pod koniec czerwca.

Rozszerzenia oparte na blockchain z celami  innymi niż wydobywanie będą nadal dozwolone w Web Store, infromuje firma Google.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, pojawiły się złośliwe rozszerzenia, które na pierwszy rzut oka wydają się zapewniać użyteczną funkcjonalność, lecz zawierają ukryte skrypty, które działają w tle bez zgody użytkownika. Te skrypty zużywają często znaczne zasoby procesora i mogą poważnie wpłynąć na wydajność systemu i zużycie energii.

Poniższy wykres pokazuje ostatni przykład nadmiernego wykorzystania CPU podczas ukrytego wydobycia kryptowalut poprzez instalację rozszerzenia do przeglądarki Chrome:

“Ta polityka to kolejny krok naprzód w zapewnianiu użytkownikom Chrome czerpania korzyści z rozszerzeń bez narażania się na ukryte ryzyko” – dodał Wagner.

Przypomnijmy, że już w połowie marca br. Google poinformował, że aktualizuje swoje zasady dotyczące reklam związanych z usługami finansowymi, aby zakazać jakichkolwiek reklam dotyczących treści związanych z kryptowalutami, w tym ofert nowych monet (ICO), portfeli i porad handlowych.

Oznacza to, że nawet firmy które świadczą usługi związane z kryptowalutami w sposób legalny nie będą mogły wyświetlać reklam za pośrednictwem żadnego z produktów reklamowych Google, które umieszczają reklamy zarówno we własnych witrynach jak i witrynach innych firm.

Zgodne z informacją przekazaną przez Google, ta aktualizacja wejdzie w życie w czerwcu 2018 roku.

“Nie mamy kryształowej kuli, aby wiedzieć, dokąd zmierza przyszłość kryptowalut, ale widzieliśmy wystarczająco dużo szkód dla konsumentów, dlatego uznaliśmy, że jest to obszar, do którego chcemy podejść z najwyższą ostrożnością” – poinformował dyrektor ds. zrównoważonych reklam Google, Scott Spencer.

Pod koniec zeszłego miesiąca Twitter potwierdził blokowanie reklam związanych z kryptowalutą na platformie.

W styczniu, Facebook, społecznościowy gigant, zablokował wszystkie reklamy promujące kryptowaluty, w tym Bitcoin i ICO.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]