Bitfinex wplątany w pranie brudnych pieniędzy

Bitfinex, jedna z największych giełd kryptowalutowych na świecie, została zamieszana w polskie śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy przez kolumbijski kartel narkotykowy.

W ubiegłym tygodniu władze w Polsce przejęły 1,27 miliarda złotych (około 371 milionów dolarów) z kont bankowych należących do dwóch firm podejrzanych o pranie pieniędzy za kartele narkotykowe w Kolumbii.

Wiadomość ta została po raz pierwszy zgłoszona przez polskie media w TVP Info, które stwierdziły, że dwie zarejestrowane w Pruszkowie firmy – określane jako “firma M” i “firma C” – były początkowo powiązane z nielegalną działalnością, ponieważ jedna z nich rzekomo oszukała belgijskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych za ponad 400 000 euro, podczas gdy ministerstwo budowało ambasadę w Demokratycznej Republice Konga. W raporcie stwierdzono ponadto, że firmy były podłączone do nienazwanej giełdy kryptowalut.

Jednak w odrębnym raporcie, polski blog technologiczny Spider’s Web wskazał palcem bezpośrednio na Bitfinex, powołując się na “nieoficjalną informację” i zauważając, że dany bank – Bank Spółdzielczy Skierniewice – jest tą samą instytucją, do której Bitfinex kierował klientów w spawie wymiany pieniędzy już od 2017 roku.

Trudności Bitfinex w pozyskiwaniu stabilnego partnera bankowego zostały dobrze udokumentowane, chociaż holenderska grupa bankowa ING niedawno potwierdziła, że ​​operatorem giełdowym jest klient.

Tymczasem niezidentyfikowany użytkownik na polskim forum Bitcoin twierdził, że został niedawno przesłuchany przez polskich funkcjonariuszy organów ścigania w związku z transakcją od Crypto sp z o.o, której firma macierzysta Crypto Capital Corp. jest uważana za spółkę-córkę będącą własnością firmy Bitfinex.

Obecnie nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów, a raporty wskazywały, że prokuratorzy współpracowali z Europolem, jak i Interpolem  ze względu na międzynarodowy charakter zarzutów.

Bitfinex nie odpowiedział na prośbę o komentarz, ale rzecznik prasowy ustosunkował się do całej sprawy mówiąc, że wie o zarzutach, ale uważa, że ​​są nieprawdziwe:

“Bitfinex może potwierdzić, że jest świadomy bieżących zarzutów, które zostały zgłoszone przez polskie media w ciągu ostatnich kilku godzin” – powiedział rzecznik. “Bitfinex uważa, że ​​te zarzuty są nieprawdziwe, a klienci i operacje Bitfinex nie mają wpływu na fałszywe plotki.”

Będziemy informować o rozwoju wypadków.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]