Analityk z Wall Street Tom Lee przewiduje „masowy odpływ” środków z rynku krypto

Tom Lee z Fundstrat przewiduje „masowy odpływ” środków z rynku kryptowalut na rzecz walut fiat przed zbliżającym się terminem składania zeznań podatkowych w Stanach Zjednoczonych.

W czwartkowym wywiadzie dla jednej z amerykańskich stacji telewizyjnych Lee zwraca uwagę na fakt, że ponieważ obywatele amerykańscy wygenerowali ok. 25 mld dolarów zysku z tytułu inwestycji w aktywa krypto, a giełdy kryptowalut zobowiązane są rozliczać swoje dochody, zarówno indywidualni inwestorzy, jaki i wspomniane giełdy zaczną masowo wyprzedawać aktywa krypto w celu uregulowania należności podatkowych:

„Jesteśmy przekonani, że mamy do czynienia z silną presją sprzedaży aktywów przez giełdy kryptowalut działające w jurysdykcjach podlegających prawnemu obowiązkowi rozliczenia dochodów. Wiele giełd może pochwalić się dochodami netto za rok 2017 na poziomie przekraczającym 1 mld dolarów. Należy przy tym pamiętać, że kapitał obrotowy tych giełd liczony jest w walutach Bitcoin lub Ethereum, nie w dolarach amerykańskich, stąd w celu uregulowania należności podatkowych wyprzedają BTC i ETH”.

„Szacunki na podstawie danych historycznych sugerują, że każdy jeden dolar wypływający z rynku generuje straty na rynku krypto na poziomie 20-25 dolarów” – zaznacza Lee.

Rynek kryptowalut w pierwszym kwartale 2018 roku odnotował straty sięgające prawie 50% wartości rynkowej, a BTC i ETH pobiły swoje historyczne rekordy jeśli chodzi od najgorszy wynik za pierwszy kwartał. Co więcej każdy, kto zyskał na rekordowych szczytach rynku krypto z grudnia 2017 roku, kiedy cena BTC sięgała poziomu 20 000 dolarów amerykańskich, będzie musiał zapłacić stosowny podatek od zysku.

Zobacz również tą interesującą prognozę – Tom Lee: Bitcoin po 90k przed marcem 2020

Bitcoin Misery Index (BMI, pol. Wskaźnik Ubóstwa Bitcoin), stworzony przez Lee w marcu tego roku w celu oszacowania poziomu „ubóstwa” posiadaczy BTC na podstawie aktualnego kursu tej waluty cyfrowej, obecnie lokuje się na poziomie określonym jako „ubóstwo”:

„Ryzyko potencjalnych regulacji prawnych wciąż jest obecne. Nastroje na rynku krypto są kiepskie, co również pokazuje nasz Bitcoin Misery Index, który wciąż znajduje się na poziomie «ubóstwo»”.

„Spodziewamy się odbicia Bitcoina po 17 kwietnia, czyli po ostatecznym terminie rozliczenia się z podatku” – konkluduje Lee.

Ostatnie przewidywania Lee odnośnie ceny Bitcoin na podstawie danych historycznych wskazują, że waluta ta osiągnie poziom 91 000 dolarów do marca 2020 roku. W styczniu tego roku, kiedy cena BTC kształtowała się na poziomie 9 000 dolarów, Lee powiedział w wywiadzie dla CNBC, że BTC osiągnie poziom 25 000 dolarów przed końcem 2018 roku, a nie jak wcześniej przewidywał w 2022 roku.

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]