22 Maja to Międzynarodowy Dzień Pizzy i Bitcoina

Laszlo Hanyecz, mężczyzna, który dokonał pierwszej udokumentowanej na świecie transakcji zakupu fizycznego obiektu za pomocą kryptowaluty Bitcoin w 2010 roku, w której zapłacił 10.000 BTC za dwie pizze, kupił teraz kolejne dwie pizze za pomocą Bitcoin Lightning Network. W dniu 25 lutego Hanyecz opublikował na liście mailingowej Lightning-dev, że musiał poprosić swojego przyjaciela w Londynie o pośredniczenie w zamówieniu pizzy z lokalnej pizzerii, aby móc płacić w Lightning Network, ponieważ, jak stwierdzono,”zastępcze oprogramowanie Pizza Bitcoin nie jest jeszcze dostępne”. Według Hanyecza transakcja wskazuje jednak na podstawowe założenie, że BTC należy stosować w codziennych transakcjach. Oprócz tego zamiast kolegi, odbiorcą płatności może być sklep z pizzą, który posiada własny węzeł Lighting Network.

Tym razem Hanyecz zapłacił za dwie pizze 0,00649 BTC lub około 62 dolarów.

Pierwsza transakcja BTC-pizza odbyła się 22 maja 2010 roku. Od tego czasu dzień teń obchodzony jest jako Bitcoin i Pizza Day. Co ciekawe, istnieje również kanał Twittera poświęcony codziennej publikacji tego, co obecnie warte jest 10 000 BTC.

Pierwsza udokumentowana transakcja zakupu fizycznego obiektu z wykorzystaniem protokołu Lightning Network jest uważana za kolejny krok w ewolucji Bitcoin, który zwiększy przepustowość sieci dla globalnej społeczności. Miała ona miejsce 20 stycznia br. Następnie użytkownik Reddita o nicku  btc_throwaway1337 ogłosił, że kupił router VPN poprzez kanał płatniczy udostępniony przez TorGuard. Zakup ten w swoim znaczeniu jest porównywalny do zakupu dwóch pizz przez Hanyecza w 2010.

Hanyecz kończy swój post na temat udanej transakcji BTC-pizza pytając czytelników: “Czy więc nie ma sensu robić tego zamiast robić transakcję łańcuchową? Za to co tutaj opisałem prawdopodobnie nie”.

“Celem była zabawa z c-lightningiem i robienie czegoś więcej niż przemieszczenie kilku satoshi tam i z powrotem. Być może w końcu sklepy pizzy będą miały własne węzły sieci Lighting  i bedzie można otworzyć bezpośrednio do nich kanały dostepu”.

 

LOGO BITCOIN ALTCOIN

Newsletter

[FM_form id="2"]